Sİ data mərkəzləri inşa edən Crusoe 1,4 milyard dollar investisiya alıb
Süni intellekt infrastrukturu sahəsində fəaliyyət göstərən Crusoe startapı Mubadala Capital və Valor Equity Partners rəhbərliyində keçirilən investisiya raundunda 1,4 milyard dollar vəsait toplayıb. Beləliklə, startapın dəyəri cəmi bir il ərzində üç dəfə artaraq 10 milyard dollara yüksəlib.
Crusoe hazırda OpenAI-ın ABŞ-dakı ən böyük məlumat mərkəzi layihəsi — Stargate kompleksinin tikintisini həyata keçirir. Texas ştatının Abilene şəhərində inşa edilən bu kampusun gücü 1,2 gigavatt olacaq və 2026-cı ilin ortalarında istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Startap, həmçinin adını açıqlamadığı digər texnologiya şirkəti üçün Wyoming ştatında 1,8 GW gücündə yeni bir məlumat mərkəzi qurur. Bu gücün gələcəkdə 10 GW-a qədər artırılması nəzərdə tutulur.
Crusoe-nun baş direktoru Chase Lochmiller bildirib ki, süni intellekt sahəsində infrastruktur tələbi rekord səviyyəyə çatıb, lakin enerji çatışmazlığı ciddi maneə yaradır. Onun sözlərinə görə, startapın hazırkı layihələrinin ümumi enerji tutumu 45 GW təşkil edir ki, bu da “təxminən 8–10 Nyu-York şəhərinin enerji sərfiyyatına bərabərdir.”

Crusoe, an AI infrastructure startup, has raised $1.4 billion in a round led by Mubadala Capital and Valor Equity Partners. The startup’s valuation has tripled in just a year to $10 billion.
Crusoe is currently building OpenAI’s largest data center project in the United States, the Stargate complex. The campus, which is being built in Abilene, Texas, will have a capacity of 1.2 gigawatts and is scheduled to be commissioned in mid-2026.
The startup is also building a new 1.8 GW data center in Wyoming for another unnamed technology company. This capacity is planned to be increased to 10 GW in the future.
Chase Lochmiller, CEO of Crusoe, said that the demand for infrastructure in the field of AI has reached record levels, but the lack of energy is a serious obstacle. According to him, the startup's current projects have a total energy capacity of 45 GW, which is "equivalent to the energy consumption of about 8-10 New York City."