15 Yanvar 2025 15:17
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın tərəfdaş çevrəsi genişlənməkdə davam edir. “SİMA İmza” vasitəsilə xidmətlərini rəqəmsallaşdıran növbəti qurumlar “E-Legal”, “Profmart” və “Qarabug” platformaları olub.
Fiziki və korporativ hüquqi xidmətlər göstərən “E-Legal” şirkəti SİMA rəqəmsal imza ilə müştərilərin platformada onlayn imzalama xidmətini rəqəmsallaşdırıb. İstifadəçilər platformada müxtəlif növ hüquqi xidmətləri “SİMA İmza” ilə əldə edə bilərlər.
“Profmart” platformasında isə fiziki şəxslər və korporativ xidmət göstərmək istəyən hüquqi şəxslərin öz aralarında müqavilələrin onlayn imzalanmasını “SİMA İmza” ilə həyata keçirməsi mümkündür. Xidmətlərin sırasına vergi və mühasibat uçotu, maliyyə, hüquq, mediasiya, İT və digər xidmətlər daxildir.
“Qarabug” platformasında isə kibertəhlükəsizlik sahəsində monitorinqlər və tədqiqatlar aparan sahə adamları platformaya giriş üçün “SİMA İmza”dan istifadə edə bilərlər. Platformadan etik hakerlər və qurumların istifadəsi mümkündür.
Qeyd edək ki, SİMA ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə bağlı ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

15 January 2025 15:17
The partner circle of the SIMA new generation digital signature, created by “AzInTelecom” LLC, subordinate to the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand. The next institutions that digitized their services through “SIMA Signature” were the “E-Legal”, “Profmart” and “Qarabug” platforms.
“E-Legal”, a company providing physical and corporate legal services, has digitized the online signing service of customers on the platform with SIMA digital signature. Users can obtain various types of legal services on the platform with “SIMA Signature”.
On the “Profmart” platform, individuals and legal entities wishing to provide corporate services can sign contracts online with “SIMA Signature”. The services include tax and accounting, finance, law, mediation, IT and other services.
On the “Qarabug” platform, field personnel conducting monitoring and research in the field of cybersecurity can use “SIMA Signature” to access the platform. The platform can be used by ethical hackers and institutions.
It should be noted that SIMA eliminates citizens' dependence on service centers, reduces the workload and costs of institutions. The fact that “SIMA Signature” can be integrated into any system gives users the opportunity to sign quickly and as many times as they want. Detailed information about the SIMA new generation digital signature can be obtained from the sima.az website and by contacting the “157” Call Center.