04 Fevral 2025 19:45
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza “Elektron Hərrac Portalı”na inteqrasiya olunub.
İnteqrasiya nəticəsində herrac.gov.az portalında keçirilən elektron hərraclarda protokolların “SİMA İmza” mobil tətbiqi sayəsində məsafədən imzalanması mümkün olub. Vətəndaşlar portala daxil olduqdan sonra məhkəmə və digər orqanların qərarlarının icrası ilə bağlı hərraca çıxarılan avtomobil, mənzil, qeyri-yaşayış sahəsi, fərdi yaşayış evi və s. satışı ilə bağlı hərraclarda iştirak edə bilərlər.
Hərrac başa çatdıqdan sonra tərəflər qanunla müəyyən edilmiş müddətdə protokolu “SİMA İmza” ilə imzalayırlar. Protokol imzalandıqdan sonra bu barədə hərrac iştirakçılarına elektron bildiriş göndərilir.
Xatırladaq ki, buna qədər vətəndaşların herrac.gov.az portalına digital.login vahid giriş sistemi üzərindən “SİMA İmza” ilə girişi təmin edilmişdi. Sonuncu inteqrasiya sayəsində isə hərrac prosesində təqdim olunan protokolların heç yerə getmədən, sürətli, rahat və etibarlı şəkildə “SİMA İmza” ilə imzalanması təmin olunub.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir. Daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

The "SIMA Signature" has been integrated into the herrac.gov.az portal
The "SIMA" new-generation digital signature, created by "AzInTelecom" LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, has been integrated into the "Electronic Auction Portal."
As a result of the integration, it is now possible to sign protocols remotely during electronic auctions held on the herrac.gov.az portal using the "SIMA Signature" mobile application. Citizens can participate in auctions related to the sale of cars, apartments, non-residential areas, private houses, etc., which have been put up for auction by court and other authorities for execution.
After the auction concludes, the parties sign the protocol with the "SIMA Signature" within the legally defined time frame. Once the protocol is signed, an electronic notification is sent to the auction participants.
Previously, citizens were able to access the herrac.gov.az portal via the digital.login unified entry system using the "SIMA Signature." With the latest integration, protocols presented during the auction process can now be signed quickly, conveniently, and securely with the "SIMA Signature" without the need for physical presence.
The new-generation "SIMA Signature" eliminates citizens' dependence on service centers, reduces the workload and costs of organizations. The "SIMA Signature" mobile application is free for citizens to download. More detailed information can be obtained from the sima.az website or by contacting the "157" Call Center.