“SİMA İmza” Vergi portalının fərdi sahibkar xidmətlərinə tam inteqrasiya edildi
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON Holdinq) tərkibində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) İnternet Vergi İdarəsində (new.e-taxes.gov.az) təqdim edilən 80-dən çox elektron xidmətə inteqrasiyası tamamlanıb.
İnteqrasiya nəticəsində artıq fərdi sahibkarlar new.e-taxes.gov.az portalında elektron qaimə göndərə, sadələşdirilmiş, gəlir, əmlak və s. kimi bir çox vergi bəyannamələrini SİMA rəqəmsal imza ilə rahatlıqla təqdim edə bilərlər. Bundan başqa, sahibkarlar üçün POS-terminalların qeydiyyatı və qeydiyyatdan çıxarılması da artıq “SİMA İmza” ilə mümkündür. Yeni inteqrasiyaların tamamlanması ilə artıq fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan hər kəs il ərzində üç aydan bir təkrarlanan vergi hesabatlarını da SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə həyata keçirə bilərlər.
Diqqətə çatdıraq ki, hazırda fərdi sahibkarlar üçün “SİMA İmza” tətbiqində güzəşt kampaniyası nəzərdə tutulub. 13 iyuna qədər davam edəcək kampaniya çərçivəsində sahibkarlar “6AYPULSUZ” promokodu ilə 6 ay müddətində tətbiqdən abunə haqqı ödəmədən istifadə edə biləcəklər. Kampaniya həm new.e-taxes.gov.az, həm də digər bütün elektron portallar üçün keçərlidir.
Qeyd edək ki, “SİMA İmza”nın Vergi portalına inteqrasiya prosesi 2023-cü ildə başlayıb. Portalda olan digər xidmətlərə də “SİMA İmza”nın inteqrasiya prosesi davam edir.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə maliyyə xərcləri azalır, vaxt itkisi aradan qalxır. “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma funksiyası istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. Rəqəmsal xidmətlərə əlçatanlığı artıran “SİMA İmza” ölkəmizdə biznes proseslərini sürətləndirir. SİMA rəqəmsal imza əldə etmək üçün hər hansı xidmət məntəqəsinə getməyə və ya fiziki daşıyıcıya ehtiyac yoxdur. Olduğunuz yerdən “SİMA İmza” tətbiqini smartfona yükləyib bir dəfə qeydiyyatdan keçmək kifayətdir.

“SİMA İmza” fully integrated with the Tax Portal’s services for individual entrepreneurs
Developed by “AzInTelecom” LLC, operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), the next-generation digital signature SİMA has been integrated with more than 80 electronic services available on the Internet Tax Office (new.e-taxes.gov.az) of the State Tax Service under the Ministry of Economy.
As a result of the integration, individual entrepreneurs can now easily submit electronic invoices and various tax declarations — such as simplified tax, income, and property — on the new.e-taxes.gov.az portal using the SİMA digital signature. In addition, entrepreneurs can now also register and deregister POS terminals with “SİMA İmza.” With the completion of new integrations, anyone engaged in individual entrepreneurial activity can now also submit quarterly tax reports throughout the year using the next-generation SİMA digital signature.
Moreover, a special campaign is currently available for individual entrepreneurs using the “SİMA İmza” application. Until June 13 campaign, entrepreneurs can enter the promo code “6AYPULSUZ” to access the application free of subscription fees for 6 months. The campaign is valid not only on the new.e-taxes.gov.az portal but also across all other electronic platforms.
It should be noted that the integration of “SİMA İmza” into the Tax Portal began in 2023. The integration process with other services on the portal is carried out in stages.
With the SİMA next-generation digital signature, financial costs are reduced, and time loss is eliminated. "SİMA İmza’s" compatibility with any system and its automation function allow users to sign documents efficiently and in any volume. Enhancing access to digital services, “SİMA İmza” accelerates business processes in our country. There is no need to visit any customer service center or use a physical carrier to obtain the SİMA digital signature. To benefit from the solution it is required to download the “SİMA İmza” app to a smartphone and complete registration