13 Yanvar 2025 18:06
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC ilə ASC “Xalq” Bankı yeni əməkdaşlığa start verib.
“AzInTelecom” tərəfindən yaradılmış SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza Xalq Bankın “XalqOnline” mobil və internet bankçılıq sisteminə uğurla inteqrasiya olunub.
Artıq fiziki şəxslər “XalqOnline” tətbiqində və sistemində gücləndirilmiş imza tələb edən əməliyyatlar üçün “Sima İmza”dan istifadə edə bilərlər. Rəqəmsal imza sayəsində “XalqOnline” üzərindən ölkədaxili və ölkəxarici pul köçürmələri, eləcə də konvertasiya əməliyyatlarını icra etmək mümkündür. Bundan başqa, bankın müştəriləri onlayn şəkildə ərizə hazırlayıb, “SİMA İmza” ilə imzalayaraq banka müraciət edə bilərlər. Bu müraciətlərə debet kart sifarişi, kredit və hesab açılması üçün müraciət ərizələri daxildir.
Qeyd edək ki, SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza ilə vətəndaşların xidmət mərkəzlərindən asılılığına son qoyulur, qurumların iş yükü və xərcləri azalır. “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır. “SİMA İmza” mobil tətbiqini yükləməklə əldə olunan yeni nəsil rəqəmsal imza vətəndaşlar üçün ödənişsizdir. Daha ətraflı məlumatı sima.az saytından və “157” Zəng mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə etmək olar.

"SIMA Signature" was integrated into the internet banking system of Xalq Bank
“AzInTelecom” LLC, subordinate to the Ministry of Digital Development and Transport, and “Xalq” Bank OJSC have started a new cooperation.
The SIMA new generation digital signature created by “AzInTelecom” has been successfully integrated into the “XalqOnline” mobile and internet banking system of Xalq Bank.
Now, individuals can use “Sima Signature” for transactions requiring a reinforced signature in the “XalqOnline” application and system. Thanks to the digital signature, it is possible to perform domestic and international money transfers, as well as conversion operations through “XalqOnline”. In addition, the bank’s customers can prepare an application online and apply to the bank by signing it with “SIMA Signature”. These applications include applications for debit card orders, loans and account opening.
It should be noted that with the SIMA new generation digital signature, citizens’ dependence on service centers is ended, and the workload and costs of institutions are reduced. The fact that “SIMA Signature” can be integrated into any system provides users with the opportunity to sign quickly and as many times as they want. The new generation digital signature obtained by downloading the “SIMA Signature” mobile application is free of charge for citizens. More detailed information can be obtained from the sima.az website and by contacting the “157” Call Center.