“Sirr saxlamır”: ChatGPT ilə şəxsi söhbətlər hüquqi baxımdan qorunmur
Süni intellekt texnologiyalarının gündəlik həyatımıza daxil olduğu bir dövrdə, bir çox insan – xüsusilə gənclər – ChatGPT kimi tətbiqlərdən psixoloji və emosional dəstək almaq üçün istifadə edir. Lakin OpenAI şirkətinin baş direktoru Sem Altman bu barədə ciddi xəbərdarlıq edib: süni intellektlə edilən şəxsi söhbətlər hüquqi baxımdan qorunmur.
Altman bu fikirləri məşhur amerikalı podkastçı Theo Vonun "This Past Weekend" adlı proqramında səsləndirib. O bildirib ki, süni intellektlə aparılan söhbətlərdə həkim-pasiyent və ya vəkil-müştəri arasındakı kimi hüquqi məxfilik yoxdur.
“İnsanlar həyatlarının ən şəxsi məsələlərini ChatGPT-yə danışır. Münasibət problemlərindən tutmuş psixoloji gərginliyə qədər hər şeyi soruşurlar,” – deyə Altman vurğulayıb. “Amma əgər bu söhbətlər məhkəmə prosesinə cəlb olunsa, hazırda bu məlumatları təqdim etməyə məcburuq. Çünki qanuni qoruma mexanizmi yoxdur.”
Hüquqi boşluq: Söhbətlər ifşa edilə bilər
Altmanın sözlərinə görə, süni intellektlə söhbətlərdə “məxfi məlumat” anlayışı hələ də hüquqi sənədlərdə öz yerini tapmayıb. Bu isə o deməkdir ki, bu cür yazışmalar lazım gəldikdə hüquqi orqanlara təqdim oluna bilər – məsələn, məhkəmə qərarı ilə.
“Düşünürəm ki, bu, çox problemli bir vəziyyətdir. İnsanlar AI ilə etdikləri söhbətlərin də psixoloqla etdikləri kimi qorunduğunu bilməlidirlər. Amma bu hələ baş vermir,” – deyə Altman əlavə edib.
OpenAI məxfiliklə bağlı məhkəmə çəkişməsindədir
OpenAI hal-hazırda The New York Times ilə davam edən məhkəmə işində milyonlarla istifadəçinin yazışmalarını təqdim etmək tələbinə qarşı mübarizə aparır. Şirkət bu tələbi "həddən artıq və təhlükəli presedent" adlandıraraq apellyasiya verib.
Şirkətin bəyanatında qeyd olunur ki, bu cür qərarlar süni intellektin məxfi və etibarlı platforma kimi qəbul edilməsinə ciddi zərər vurur.
Altmandan istifadəçilərə tövsiyə: Məxfiliyə əmin olmadan paylaşmayın
Altman Theo Von-a bildirib ki, onun süni intellektdən çox istifadə etməməsi – məxfiliyə dair aydınlıq olmadığı üçün – tamamilə başadüşüləndir və haqlıdır.
“Düşünürəm ki, istifadəçilər ChatGPT-dən geniş istifadə etməzdən əvvəl hüquqi baxımdan şəffaflıq və qorunma olmasını gözləməlidir,” – deyə Altman vurğulayıb.

"No privacy": Private conversations with ChatGPT are not legally protected
As artificial intelligence technologies become more and more commonplace in our daily lives, many people—especially young people—are turning to apps like ChatGPT for psychological and emotional support. But OpenAI CEO Sam Altman has issued a stark warning: private conversations with AI are not legally protected.
Altman made the remarks on Theo Vaughn's This Past Weekend. He said that conversations with AI don't have the same legal privacy as a doctor-patient or lawyer-client conversation.
"People are telling ChatGPT about the most personal aspects of their lives. They're asking about everything from relationship problems to psychological stress," Altman said. "But if these conversations are involved in a lawsuit, we're currently forced to provide this information. There's no legal protection."
Legal loophole: Conversations can be exposed
According to Altman, the concept of "confidential information" in AI conversations has not yet found its place in legal documents. This means that such communications could be made available to legal authorities if necessary – for example, by court order.
“I think this is a very problematic situation. People should know that their conversations with AI are protected in the same way that they are with a psychologist. But that is not happening yet,” Altman added.
OpenAI in a privacy lawsuit
OpenAI is currently fighting a lawsuit against The New York Times demanding that it release millions of users’ conversations. The company has appealed the request, calling it “excessive and dangerous precedent.”
The company said in a statement that such decisions seriously undermine the perception of AI as a confidential and trustworthy platform.
Altman’s advice to users: Don’t share without being sure about privacy
Altman told Theo Von that his reluctance to use AI more – due to the lack of clarity on privacy – is completely understandable and justified.
“I think users should wait for legal transparency and protection before they can widely use ChatGPT,” Altman emphasized.