Siyavuş Novruzov: Azərbaycanda bəzi hallarda süni intellektdən yanlış istifadə edilir
Azərbaycanda ədəbiyyat, mədəniyyət və mətbuat sahələrində bəzi hallarda süni intellektdən yanlış istiqamətdə istifadə olunur.
Bunu Milli Məclisin deputatı Siyavuş Novruzov Bakıda "Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü" münasibətilə "İnnovativ Potensial: Əqli Mülkiyyət + Süni İntellekt" mövzusunda keçirilən dəyirmi masadakı çıxışında deyib.
Onun sözlərinə görə, bu gün süni intellekt dünyada və Azərbaycanda geniş tətbiq edilir:
"Süni intellektin yaxşı tərəfləri olsa da, gətirdiyi pis vərdişlərin qarşısını almaq lazımdır. Bu gün süni intellekt Azərbaycan mədəniyyətinə, ədəbiyyatına, mətbuatına təsir edir. Görürük ki, bəzi hallarda süni intellekt yanlış istiqamətdə istifadə edilir. Bu da müəlliflik hüququna təsir göstərir. Ona görə də bununla bağlı tədbirlər görülməlidir".
Deputat süni intellektlə əlaqədar qanunvericiliyə müvafiq dəyişikliklər edilməsinin, ondan yalnız iş şəraitinin, insanların inkişafı üçün istifadə olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.

In Azerbaijan, artificial intelligence is sometimes used in the wrong direction in the fields of literature, culture and the press.
This was stated by Siyavush Novruzov, a deputy of the Milli Majlis, in his speech at the round table on the topic "Innovative Potential: Intellectual Property + Artificial Intelligence" held in Baku on the occasion of the "International Intellectual Property Day".
According to him, today artificial intelligence is widely used in the world and in Azerbaijan:
"Although artificial intelligence has its good sides, it is necessary to prevent the bad habits it brings. Today, artificial intelligence affects Azerbaijani culture, literature and the press. We see that in some cases artificial intelligence is used in the wrong direction. This also affects copyright. Therefore, measures should be taken in this regard."
The deputy stressed the need to make appropriate changes to the legislation on artificial intelligence, and to use it only for working conditions and human development.