SOCAR süni intellektin tətbiqi üçün 480 milyon dollarlıq müqavilə imzaladı
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişiklikləri üzrə 29-cu Konfransının (COP29) açılışı zamanı SOCAR və BƏƏ-nin Esyasoft Holding və Presight AI şirkətlərinin birgə müəssisəsi olan IntelliGrid arasında 13 illik əməkdaşlıq çərçivəsində yeni müqavilə imzalanıb. Bu müqavilə Azərbaycanda tam əhatəli Ağıllı Qaz Şəbəkəsinin İdarəetmə Sisteminin tətbiqini nəzərdə tutur. Layihənin ümumi dəyəri 480 milyon ABŞ dolları təşkil edir.
Bu layihə Azərbaycanın enerji infrastrukturunun modernləşdirilməsinə, qaz idarəetməsində effektivliyə nail olunmasına və karbon emissiyalarının azaldılmasına imkan yaradacaq. İntellektual sistemlər süni intellektin gücü ilə qaz istehlakının optimallaşdırılması, itkilərin azaldılması və real vaxt rejimində idarəetmə ilə əməliyyatların səmərəliliyini artıracaq.
Müqaviləni SOCAR prezidenti Rövşən Nəcəf və IntelliGrid-in İdarə Heyətinin Direktoru və Esyasoft Holding-in baş direktoru Bipin Çandra imzalayıb. Tədbirdə Azərbaycanın İqtisadiyyat Naziri və SOCAR-ın Müşahidə Şurasının sədri Mikayıl Cabbarov, həmçinin Əbu-Dabidə yerləşən Beynəlxalq Holdinq Şirkətinin (IHC) Rəqəmsal Transformasiya üzrə baş direktoru Ajay Hans Raj Bhatia da iştirak ediblər.
Rövşən Nəcəf çıxışında vurğulayıb:
"IntelliGrid ilə bu əməkdaşlıq Azərbaycanın enerji sektorunun daha dayanıqlı və effektiv olmasına doğru atılmış mühüm addımdır. Süni intellekt texnologiyalarından istifadə edərək qaz infrastrukturunu optimallaşdırmaq və emissiyaları azaltmaqla yanaşı, bölgə üçün yeni bir standart müəyyən edirik."
IntelliGrid-in İdarə Heyətinin direktoru Bipin Çandra isə bildirib:
"SOCAR ilə imzalanan bu müqavilə bizim üçün əhəmiyyətli bir mərhələdir. Bu sistem vasitəsilə Azərbaycanın qaz paylama şəbəkəsini modernləşdirəcək və enerji effektivliyinə töhfə verəcəyik."
Davamlı inkişaf məqsədlərinə doğru
Layihənin məqsədi süni intellektdən istifadə edərək qaz paylama şəbəkələrində dəqiq istehlak təqibi, sızma aşkarlanması və qaz axınının optimallaşdırılmasıdır. Bu, həm enerji səmərəliliyini artıracaq, həm də karbon emissiyalarını azaltmağa töhfə verəcək. Layihə COP28-də təyin edilmiş 2030-cu ilə qədər enerji səmərəliliyinin ikiqat artırılması hədəflərinə uyğundur.
SOCAR və IntelliGrid arasında imzalanmış bu müqavilə Azərbaycanın enerji keçidini sürətləndirmək və iqlim öhdəliklərinə töhfə vermək üçün mühüm bir addım kimi qiymətləndirilir.

16 November 2024 14:15
Artificial intelligence technologies will be applied in the energy sector at the COP29 conference held in Baku
During the opening of the 29th United Nations Climate Change Conference (COP29), SOCAR and IntelliGrid, a joint venture of UAE companies Esyasoft Holding and Presight AI, signed a new agreement within the framework of 13 years of cooperation. This contract envisages the implementation of a comprehensive Smart Gas Network Management System in Azerbaijan. The total cost of the project is 480 million US dollars.
This project will provide an opportunity to modernize Azerbaijan's energy infrastructure, achieve efficiency in gas management and reduce carbon emissions. Intelligent systems will increase the efficiency of operations by optimizing gas consumption, reducing losses and real-time management with the power of artificial intelligence.
The contract was signed by SOCAR President Rovshan Najaf and IntelliGrid's Board Director and Esyasoft Holding CEO Bipin Chandra. Mikayil Jabbarov, Minister of Economy of Azerbaijan and SOCAR Supervisory Board Chairman, as well as Ajay Hans Raj Bhatia, General Director of Digital Transformation of International Holding Company (IHC) located in Abu Dhabi also participated in the event.
Rovshan Najaf emphasized in his speech:
"This cooperation with IntelliGrid is an important step towards making Azerbaijan's energy sector more sustainable and efficient. Using artificial intelligence technologies, we are setting a new standard for the region while optimizing gas infrastructure and reducing emissions."
Bipin Chandra, director of IntelliGrid's Board of Directors, said:
"This contract signed with SOCAR is an important milestone for us. Through this system, we will modernize Azerbaijan's gas distribution network and contribute to energy efficiency."
Towards the Sustainable Development Goals
The goal of the project is accurate consumption tracking, leak detection and gas flow optimization in gas distribution networks using artificial intelligence. This will both improve energy efficiency and contribute to reducing carbon emissions. The project is in line with the goals of doubling energy efficiency by 2030 set at COP28.
This agreement signed between SOCAR and IntelliGrid is considered an important step to accelerate Azerbaijan's energy transition and contribute to climate commitments.