Yaponiyanın nəhəng investisiya holdinqi SoftBank, süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən OpenAI şirkətinə daha 22,5 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait ayırmaq qərarını təsdiqləyib. Bu barədə “The Information” nəşri məlumat yayıb.
Yeni tranşla birlikdə “SoftBank”ın “OpenAI”yə ümumi investisiya öhdəliyi 30 milyard dollara çatacaq. Bu maliyyə paketi aprel ayında elan edilən 41 milyard dollarlıq maliyyələşdirmə raundunun bir hissəsidir.
Məlumata görə, “SoftBank”ın idarə heyəti investisiyanın ayrılmasını “OpenAI”nin korporativ restrukturizasiyanı tamamlaması, yəni gələcəkdə birjada səhmlərin yerləşdirilməsinə (IPO) hazırlıq üçün uyğun struktur formalaşdırması şərti ilə təsdiqləyib.
2025-ci ilin aprelində “SoftBank” ilkin mərhələdə 10 milyard dollar, ilin sonuna qədər isə əlavə 30 milyard dollar investisiya yatırmağa razılaşmışdı. Lakin əgər “OpenAI” planlaşdırılan restrukturizasiyanı həyata keçirməsə, bu məbləğ 20 milyard dollara endiriləcək.
Həm “SoftBank”, həm də “OpenAI” mövzu ilə bağlı hələlik ictimaiyyətə açıqlama verməyib və “Reuters” məlumatı müstəqil şəkildə təsdiqləyə bilməyib.
Bu maliyyələşdirmə “OpenAI”nin fəaliyyətini genişləndirmək və şirkətin mümkün birja debütünə hazırlığını dəstəkləmək məqsədi daşıyır.
Hadisə, süni intellekt sənayesində infrastruktur layihələrinə və korporativ idarəetmə modellərinə investor marağının artdığı dövrə təsadüf edir.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin sentyabrında “OpenAI”, “Oracle” və “SoftBank” ABŞ-da beş yeni məlumat mərkəzi tikməklə Stargate AI infrastruktur layihəsini genişləndirmək planlarını açıqlamışdı. Layihənin ümumi gücü 7 qiqavata (GW) çatacaq və növbəti üç il ərzində 400 milyard dollardan artıq investisiya ilə reallaşdırılacaq.
Bundan əlavə, “SoftBank” yaxın günlərdə İsveçrənin “ABB” texnologiya şirkətinin robototexnika bölməsini 5,4 milyard dollar dəyərində razılaşma ilə satın almağa razılaşıb. Bölmədə təxminən 7 min əməkdaş çalışır və o, 2024-cü ildə 2,3 milyard dollarlıq gəlir əldə edərək “ABB”nin ümumi dövriyyəsinin təxminən 7 faizini təşkil edib.

Japanese investment giant SoftBank has confirmed its decision to invest another $22.5 billion in artificial intelligence company OpenAI, The Information reported.
With the new tranche, SoftBank's total investment commitment to OpenAI will reach $30 billion. This financial package is part of a $41 billion financing round announced in April.
According to the report, SoftBank's board of directors approved the investment allocation on the condition that OpenAI completes its corporate restructuring, that is, forms a structure suitable for a future IPO.
In April 2025, SoftBank agreed to invest $10 billion in the initial stage and an additional $30 billion by the end of the year. However, if OpenAI does not carry out the planned restructuring, this amount will be reduced to $20 billion.
Neither SoftBank nor OpenAI has commented publicly on the matter, and Reuters has not been able to independently verify the information.
The funding is aimed at expanding OpenAI’s operations and supporting the company’s preparation for a possible stock market debut.
The event comes at a time when investor interest in infrastructure projects and corporate governance models in the artificial intelligence industry is growing.
In September 2025, OpenAI, Oracle and SoftBank announced plans to expand their Stargate AI infrastructure project by building five new data centers in the United States. The total capacity of the project will reach 7 gigawatts (GW) and will be implemented with an investment of more than $400 billion over the next three years.
In addition, SoftBank recently agreed to acquire the robotics division of Swiss technology company ABB in a deal worth $5.4 billion. The division employs approximately 7,000 people and generated revenue of $2.3 billion in 2024, accounting for approximately 7 percent of ABB's total turnover.