Son 24 saat ərzində 1 milyon insan “Bluesky” platformasında qeydiyyatdan keçib
“Bluesky” platforması cümə axşamı axşam saatlarında saytdan 1 milyon insanın qeydiyyatdan keçdiyini bildirib. Həmin gün saytın ən məşğul günlərindən biri kimi qeydə alınıb. Bu həm də sosial şəbəkənin ümumilikdə 16 milyon istifadəçini keçməsi mənasına gəlir.
Platformanın bu barədə hesabatı “Instagram” şirkətinin rəhbəri Adam Mosseri`nin “Threads” platformasında noyabr ayı üzrə 15 milyondan çox insanın qeydiyyatdan keçdiyini söyləməsindən bir neçə saat sonra açıqlanıb. Mosseri həmçinin bildirib ki “Meta”nın sahibi olduğu  “Threads” platformasında son 3 ayda hər gün 1 milyon insan qeydiyyatdan keçib.
Həmçinin “Bluesky”ın proqram tərtibatçısı bildirib ki Cümə axşamı günü internet provayderinin kabelində yaranmış problemə görə internet kəsilməsi baş verib və istifadəçilər bir müddət platformaya daxil ola bilməyib.
Platformaya son bir neçə ayda Braziliyada “X” platformasının banlanması, “Threads” platformasındakı tənzimləmələr və ABŞ-dakı prezident seçkilərinin nəticəsindən sonra davamlı istifadəçi axını olub.
Belə ki, “X” platformasının sahibi Ilon Mask ABŞ-ın hazırki prezidenti Donald Trampı dəstəklədiyi üçün “X”`də istifadəçilərin xəbər lentinə tez-tez onu dəstəkləyən postlar yerləşdirirdi. “ABŞ-da prezident seçkilərinin nəticəsi açıqlandıqdan sonra 1 həftə içində 1 milyondan çox insan platformada qeydiyyatdan keçib”, - deyə “Bluesky” şirkətindən bildirilib.
Həmçinin platformada qeydiyyat sayının artması onu “App Store”da ABŞ üzrə pulsuz mobil tətbiqlər cədvəlində yuxarı sıralara yerləşdirib. Aşağı sıralarda isə “ChatGPT” və “Threads” yer alıb. Lakin “Bluesky” 275 milyon istifadəçisi olan “Threads” və “X”dən çox kiçikdir. Bununla belə, platformanın baş direktoru Cey Qraber bu həftənin əvvəlində “Bluesky”ın “X”dən daha yüksək baxışa sahib olması ilə bağlı paylaşım edib.

Bluesky says 1 million people signed up for the platform in last 24 hours
Bluesky said Thursday evening that over 1 million people signed up for the platform in the last 24 hours, making it one of the busiest days for the company. This also meant the social network crossed the mark of 16 million users overall.
The platform’s announcement comes hours after Instagram head Adam Mosseri said that Threads had seen more than 15 million sign-ups in November. He added that the Meta-owned platform has had 1 million sign-ups a day for the last three months.
Bluesky also faced some teething issues Thursday as service was down for some users, because one of the company’s ISPs had a cable issue that got clubbed with other networking snafus, according to a Bluesky developer.
The decentralized social network has seen a steady inflow of users in the last few months with different events like X’s ban in Brazil, moderation issues on Threads, and the recent election results in the U.S. X owner Elon Musk was a prominent supporter of president-elect Donald Trump, and the social networking service (formerly known as Twitter) often promoted pro-Trump viewpoints in users’ algorithmic feeds. After the results of the U.S. presidential election results, more than a million new people signed up on the platform in a week, Bluesky said Tuesday.
At the time of writing, the signup surge on Bluesky in the last 24 hours also placed the app at the top of the free apps chart on the App Store in the U.S., followed by ChatGPT and Threads.
Bluesky is still much smaller overall than Threads, which has over 275 million active users, and X. However, the platform’s CEO Jay Graber posted earlier this week that Bluesky has a higher engagement than X.