SpaceX xAI şirkətini satın aldığını elan edib
SpaceX süni intellekt şirkəti xAI-ni satın aldığını açıqlayıb. xAI eyni zamanda X sosial şəbəkəsinin sahibidir. Bloomberg mənbələrinin məlumatına görə, sövdələşmə nəticəsində SpaceX-in bazar dəyəri 1,25 trilyon dollar səviyyəsində qiymətləndirilib.
Şirkətin saytında dərc olunan açıqlamada Elon Mask bildirib ki, bu addım Yer üzündə və onun hüdudlarından kənarda “ən iddialı, vertikal inteqrasiya olunmuş innovasiya mərkəzini” yaratmaq məqsədi daşıyır. Onun sözlərinə görə, yeni struktur süni intellekti, raket texnologiyalarını, peyk internetini və informasiya mübadiləsi platformasını birləşdirəcək.
Mask qeyd edib ki, hazırda süni intellekt sahəsində irəliləyişlər böyük yerüstü məlumat mərkəzlərindən asılıdır və bu mərkəzlər yüksək həcmdə elektrik enerjisi və soyutma tələb edir. Yaxın perspektivdə Sİ üçün qlobal elektrik tələbatının yalnız yerüstü həllər hesabına ödənilməsi yerli icmalar və ətraf mühit üçün çətinliklər yarada bilər.
Onun qiymətləndirməsinə görə, 2–3 il ərzində süni intellekt üçün hesablama gücünün yaradılmasının ən ucuz yolu kosmos olacaq. Bu iqtisadi səmərəlilik innovativ şirkətlərə Sİ modellərinin öyrədilməsi və məlumatların emalı prosesini misli görünməmiş sürət və miqyasda genişləndirməyə imkan verəcək, eləcə də fizika sahəsində anlayışların dərinləşməsini və bəşəriyyətin xeyrinə texnologiyaların ixtirasını sürətləndirəcək.
SpaceX Starship raketləri vasitəsilə hər il orbitə “milyonlarla ton” faydalı yük daşımağı planlaşdırır. Maskın sözlərinə görə, hər ton üçün 100 kVt hesablama gücü yaradan peyklərin buraxılması sayəsində hər il süni intellekt üçün 100 QVt əlavə hesablama gücü əldə etmək mümkün olacaq və bu, cari istismar və texniki xidmət xərcləri olmadan həyata keçiriləcək.
Şirkət üçün əsas prioritetlərdən biri orbital məlumat mərkəzlərinin yaradılması olacaq. Bununla yanaşı, SpaceX Starlink peyk şəbəkəsinin inkişafını davam etdirəcək və “digər planetlərə uçuşlar”la bağlı planlarını qoruyub saxlayacaq.
Mask bildirib ki, kosmik məlumat mərkəzləri sayəsində əldə olunacaq imkanlar Ayda özünü təmin edən bazaların, Marsda bütöv bir sivilizasiyanın və uzunmüddətli perspektivdə Kainata doğru genişlənmənin maliyyələşdirilməsinə şərait yaradacaq.
Bloomberg-in məlumatlı mənbəsinin sözlərinə görə, SpaceX və xAI arasındakı sövdələşmə tamamilə səhm mübadiləsi formasında həyata keçirilir. Bu razılaşma SpaceX-i 1 trilyon dollar, xAI-ni isə 250 milyard dollar dəyərində qiymətləndirir. xAI-nin aktivlərinə X sosial şəbəkəsi də daxildir.
Media mənbələri 2026-cı ilin əvvəlində SpaceX-in IPO keçirməyi planlaşdırdığı barədə məlumat yayıb. Bildirilir ki, şirkət 2026-cı ilin yayında birjaya çıxaraq 1,5 trilyon dollar qiymətləndirmə ilə 50 milyard dollara qədər vəsait cəlb etməyi hədəfləyir. Yanvarın sonlarında Reuters və Bloomberg də SpaceX-in IPO ərəfəsində Maskın digər şirkətləri ilə birləşmə imkanlarını nəzərdən keçirdiyini yazmışdı.

SpaceX announced the acquisition of artificial intelligence company xAI. xAI also owns the social network X. According to Bloomberg sources, as a result of the transaction, SpaceX’s market value was estimated at $ 1.25 trillion.
In a statement published on the company’s website, Elon Musk said that this step is aimed at creating “the most ambitious, vertically integrated innovation center” on Earth and beyond. According to him, the new structure will combine artificial intelligence, rocket technologies, satellite Internet and a platform for information exchange.
Musk noted that currently, advances in the field of artificial intelligence depend on large terrestrial data centers, which require a large amount of electricity and cooling. In the near future, meeting the global electricity demand for AI solely through terrestrial solutions could create difficulties for local communities and the environment.
According to his assessment, within 2-3 years, the cheapest way to create computing power for artificial intelligence will be in space. This cost-effectiveness will allow innovative companies to scale up AI model training and data processing at an unprecedented speed and scale, as well as accelerate the understanding of physics and the invention of technologies for the benefit of humanity.
SpaceX plans to launch “millions of tons” of payload into orbit each year using Starship rockets. According to Musk, by launching satellites that generate 100 kW of computing power per ton, it will be possible to obtain 100 GW of additional computing power for artificial intelligence each year, and this will be done without ongoing operating and maintenance costs.
One of the main priorities for the company will be the creation of orbital data centers. In addition, SpaceX will continue to develop the Starlink satellite network and maintain its plans for “flights to other planets.”
Musk said that the opportunities that will be available thanks to space data centers will allow financing for self-sufficient bases on the Moon, an entire civilization on Mars, and in the long term, expansion into the Universe.
According to Bloomberg, the deal between SpaceX and xAI is being carried out in the form of an all-stock exchange. The agreement values SpaceX at $ 1 trillion and xAI at $ 250 billion. xAI's assets also include the social network X.
Media sources reported that SpaceX planned to hold an IPO in early 2026. The company is said to be going public in the summer of 2026 and raising up to $ 50 billion at a valuation of $ 1.5 trillion. In late January, Reuters and Bloomberg also reported that Musk was considering mergers with other companies ahead of SpaceX's IPO.