Spotify CEO-su Daniel Ek vəzifəsindən ayrılıb
Şirkətin qurucu ortağı və 2006-cı ildən bəri CEO-su olan Daniel Ek, 2026-cı ilin yanvar ayından etibarən icraçı direktor vəzifəsindən ayrılacağını elan edib. Ek, CEO vəzifəsini tərk etsə də, "icra başçısı" (Executive Chairman) rolunda qalaraq şirkətin idarə heyətində fəaliyyətini davam etdirəcək.
Daniel Ek-in yerini uzun illərdir şirkətin əsas qərarlarında iştirak edən iki tanınmış ad – Gustav Söderström və Alex Norström tutacaq. Onlar həmtəsisçi CEO (Co-CEO) modeli ilə rəhbərliyi birlikdə həyata keçirəcəklər. Gustav Söderström hazırda Məhsul və Texnologiya şefi kimi fəaliyyət göstərir. Alex Norström isə Abunəlik, Reklam, Musiqi, Podkast və Səsli kitab əməliyyatlarından məsul olan İş İnkişafı şefidir. Şirkət hər iki şəxsin idarə heyətinə qoşulacağını və birbaşa Daniel Ek-ə hesabat verəcəyini açıqlayıb.
Daniel Ek, Spotify-ı Avropanın ən böyük texnologiya uğur hekayələrindən birinə çevirib. Şirkət 2024-cü ildə qiymət artımları və xərclərin azaldılması sayəsində tarixində ilk dəfə illik xalis mənfəət (kar) elan edib. Ek bu addımı şirkətin maliyyə cəhətdən möhkəm dayandığının göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Yeni vəzifəsində Ek uzunmüddətli strategiya və sərmayə idarəçiliyinə fokuslanacağını bildirib: "Spotify bir ildən çoxdur ki, mənfəətlə işləyir. Bu, şirkətin sağlam mövqedə olduğunu göstərir. Böyük qərarların qəbulu və strateji istiqamətin müəyyənləşdirilməsində rol almağa davam edəcəyəm."
Spotify-ın seçdiyi həmtəsisçi CEO modeli, Oracle və Netflix kimi qlobal nəhənglərin də tətbiq etdiyi bir idarəetmə formasıdır. Bu dəyişikliklə Spotify, podkast və səsli kitab kimi yeni bazarlardakı böyüməsini sürətləndirməyi, eyni zamanda şirkətin mövcud mənfəətliliyini qoruyub saxlamağı hədəfləyir.

Daniel Ek, the company’s co-founder and CEO since 2006, has announced that he will step down from his role as executive director starting January 2026. Although Ek will leave the CEO position, he will remain active on the company’s board as Executive Chairman.
Ek’s role will be taken over by two long-standing executives who have played key roles in Spotify’s decisions: Gustav Söderström and Alex Norström. They will jointly lead the company under a co-CEO model. Gustav Söderström currently serves as Chief Product and Technology Officer, while Alex Norström oversees Subscription, Advertising, Music, Podcast, and Audiobook Operations as Chief Business Officer. Both will join the board and report directly to Daniel Ek.
Daniel Ek has transformed Spotify into one of Europe’s most successful technology companies. In 2024, the company reported its first-ever annual net profit due to price increases and cost reductions. Ek described his decision to step down as a sign that Spotify is financially strong.
In his new role, Ek will focus on long-term strategy and investment management: “Spotify has been profitable for over a year. This shows that the company is in a healthy position. I will continue to play a role in making major decisions and defining the company’s strategic direction.”
Spotify’s adoption of a co-CEO model follows a management approach used by global giants like Oracle and Netflix. With this change, Spotify aims to accelerate growth in new markets such as podcasts and audiobooks while maintaining the company’s current profitability.