Starlink xidmətində qlobal səviyyədə nasazlıq baş verib
Dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan istifadəçilər Starlink peyk internet xidmətində kütləvi nasazlıqla bağlı şikayətlərini bildiriblər. Downdetector platformasında nasazlıqlar barədə şikayətlərin sayı pik vaxtda 63 minə yaxın olub, saat 23:02-də isə təxminən 34,5 minə enib. Sosial şəbəkə X-də (əvvəlki Twitter) istifadəçilər qlobal miqyasda problem yaşadıqlarını qeyd edirlər.
Starlink şirkəti baş vermiş texniki qüsuru təsdiqləyərək məsələ üzərində işlədiyini açıqlayıb. Lakin problemi nə vaxt tam aradan qaldıracağı barədə hələ məlumat verməyib. Texnologiya portalı The Verge bildirir ki, bu Starlink-də ilk belə nasazlıq deyil, lakin bu tip hallar nadir hallarda baş verir.
Starlink — SpaceX şirkətinə məxsus peyk internet sistemi olub, 2020-ci ildən etibarən test mərhələsindədir. 2025-ci ilin iyun ayı məlumatlarına görə, şirkətin orbitdə 7,800-dən çox peyki fəaliyyət göstərir.
2025-ci ilin iyul ayında Starlink və T-Mobile əməkdaşlığı ilə ABŞ-də “T-Satellite” xidməti istifadəyə verilib. Bu xidmət mobil əlaqənin olmadığı “ölü zonalar”da istifadəçilərə mətn mesajları göndərmək imkanı yaradır.

Starlink service experiences global outage
Users worldwide have reported widespread issues with the Starlink satellite internet service. At its peak, Downdetector recorded nearly 63,000 complaints, dropping to around 34,500 by 23:02 Moscow time. On social media platform X (formerly Twitter), users reported problems across multiple regions.
Starlink confirmed the technical disruption and stated that it is working to resolve the issue but did not provide a specific timeline for when full service will be restored. Technology news outlet The Verge noted that while this is not the first outage for Starlink, such incidents are rare.
Starlink, owned by SpaceX, is a satellite internet system that began testing in 2020. As of June 2025, the company operates over 7,800 satellites in orbit.
In July 2025, Starlink partnered with T-Mobile to launch the T-Satellite service in the U.S., allowing users to send text messages in “dead zones” where there is no cellular coverage.