2016-cı ildə yayımlanmağa başlayan “Stranger Things” (Çox Qəribə Hadisələr) serialı ABŞ iqtisadiyyatına ümumilikdə 1,4 milyard dollar töhfə verib. Bu barədə Variety nəşri Netflix-in çəkiliş və maliyyə məlumatlarına istinadən xəbər verir.
Qardaşlar Daffer tərəfindən yaradılan serialın ümumi baxış sayı 1,2 milyardı ötərək, onu Netflix tarixinin ən çox izlənilən layihəsinə çevirib. Serialın final mövsümünün son bölümü 31 dekabr 2025-ci ildə yayımlanacaq.
Serialın əsas çəkilişlərinin aparıldığı Corciya ştatının ÜDM-i 650 milyon dollar, Kaliforniya ştatının ÜDM-i isə 500 milyon dollar artıb. Layihə çərçivəsində ölkə üzrə 8 mindən çox yeni iş yeri yaradılıb.
“Stranger Things” bir çox tanınmış brendlə əməkdaşlıq edib. Coca-Cola, Nike, Converse, Gap, Wrangler, Primark, eləcə də Lego serialla bağlı xüsusi kolleksiyalar və məhsullar təqdim edib.
Serialda əsas personajların oynadığı Dungeons & Dragons stolüstü oyununa maraq 2016-cı ildən bəri 673% artıb.
Xüsusilə diqqətçəkən faktlardan biri də 1956-cı ildə yaradılan Eggo dondurulmuş vaflilərinin yenidən populyarlaşması olub. Baş qəhrəmanlardan Eleven obrazının sevimli yeməyi kimi təqdim olunan bu məhsulun satışları 2017-ci ilin dördüncü rübündə 14%, 2018-ci ilin ilk dörd ayında isə 9,4% artım göstərib.

"Stranger Things" has brought $1.4 billion to the US economy
The series “Stranger Things”, which began airing in 2016, has contributed a total of $ 1.4 billion to the US economy. Variety reports this, citing Netflix’s filming and financial data.
The total number of views of the series created by the Duffer brothers has exceeded 1.2 billion, making it the most watched project in Netflix history. The last episode of the final season of the series will be released on December 31, 2025.
The GDP of the state of Georgia, where the main filming of the series took place, increased by $ 650 million, and the GDP of the state of California by $ 500 million. More than 8 thousand new jobs were created across the country as part of the project.
“Stranger Things” has collaborated with many well-known brands. Coca-Cola, Nike, Converse, Gap, Wrangler, Primark, as well as Lego have presented special collections and products related to the series.
Interest in the Dungeons & Dragons board game, which the main characters in the series play, has increased by 673% since 2016.
One particularly notable fact has been the resurgence of popularity for Eggo frozen waffles, created in 1956. Sales of this product, which is presented as the favorite food of the main character Eleven, increased by 14% in the fourth quarter of 2017 and by 9.4% in the first four months of 2018.