24 Yanvar 2025 12:32
Fintek nəhəngi Stripe, Business Insider tərəfindən yayımlanan bir sızdırılmış məlumata görə, 300 nəfəri işdən çıxarmağı planlaşdırır.
Sızdırılan məlumata əsasən, işdən çıxarılacaq işçilər əsasən məhsul, mühəndislik və əməliyyat rollarında çalışanlardır. İşdən çıxarılmalara baxmayaraq, Stripe-ın İnsan Resursları üzrə Baş Direktoru Rob McIntosh, şirkətin işçi sayını ilin sonuna qədər 17% artıraraq təxminən 10,000 nəfərə çatdırmağı planlaşdırdığını bildirib. Bu hesablamalara əsasən, hazırda Stripe-da təxminən 8,550 nəfər çalışır.
McIntosh-un sözlərinə görə, işdən çıxarılmaların səbəbi, Stripe-ın “planlarını icra etmək üçün düzgün insanları düzgün rollarda və yerlərdə yerləşdirmək” məqsədilə bir sıra dəyişikliklərin zəruri olduğunu müəyyən etməsidir.
Qeyd edək ki, Stripe 2022-ci ilin noyabrında işçi heyətinin 14%-ni, yəni 8,000 nəfərlik işçi qüvvəsindən təxminən 1,120 nəfəri ixtisar etmişdi.
Uzun müddətdir Stripe-ın birja açılışı (IPO) edəcəyi gözlənilsə də, şirkət bu addımı atmadan əvvəl fond toplama və işçilər üçün likvidlik təmin etmək məqsədilə təkliflər keçirməyə davam edib. Stripe 2024-cü ilin iyul ayına olan məlumata görə, 70 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilmişdir.

Stripe is replacing 300 employees with new ones
Fintech giant Stripe is planning to lay off 300 people, according to a leaked document obtained by Business Insider.
The employees to be laid off are mostly in product, engineering, and operations roles, according to the leaked document. Despite the layoffs, Stripe’s Chief Human Resources Officer Rob McIntosh said the company plans to grow its headcount by 17% to about 10,000 by the end of the year. That brings the total number of people currently employed at Stripe to about 8,550.
According to McIntosh, the reason for the layoffs is because Stripe has determined that it needs to make a number of changes to “put the right people in the right roles and places to execute on its plans.”
Stripe laid off 14% of its workforce in November 2022, or about 1,120 people out of a workforce of 8,000.
Although Stripe had long been expected to go public, the company continued to hold offerings to raise funds and provide liquidity for employees before taking this step. Stripe was valued at $70 billion as of July 2024.