Süni intellekt Duolingonu milyardlıq şirkətə çevirdi
Duolingo şirkəti aprel ayında “süni intellektə əsaslanan” şirkətə çevriləcəyini elan edib və müqaviləli işçilərin sayını azaltmağa başlayıb. Şirkət yeni süni intellekt texnologiyalarından istifadə edərək 148 yeni dil kursu əlavə edib və dil seçimlərini iki dəfədən çox artırıb.
Bəzi istifadəçilər bu yeniliklərin tətbiqindən narazı qalsalar da, şirkətin maliyyə göstəriciləri əksini göstərir. Duolingo bu il gəlirinin 1 milyard dolları ötəcəyini gözləyir, gündəlik aktiv istifadəçilərinin sayı isə keçən ilə nisbətən 40% artıb.
Şirkətin baş icraçı direktoru Luis fon Ahn bildirib ki, süni intellektlə bağlı etdiyi bəzi açıqlamalar kifayət qədər izah olunmadığı üçün sosial mediada tənqid olunublar. Bunun üzərinə şirkət sosial mediada daha müsbət məzmun paylaşmağa başlayıb və bu, öz təsirini göstərib.
TikTok-da Duolingo videolarının altında hələ də şirkətin süni intellekt strategiyasına qarşı şərhlər var, amma Duolingo bu videoların komandası tərəfindən hazırlandığını bildirir.
Ümumilikdə, ictimai rəydə fərqli fikirlər olsa da, Duolingo-nun gəlirləri və istifadəçi sayı artmağa davam edir və şirkət üçün əsas məhz bu göstəricilərdir.

08 August 2025 18:00
Duolingo announced in April that it would transform into an "AI-driven" company and began reducing the number of contract workers. Using new artificial intelligence technologies, the company added 148 new language courses, more than doubling its language offerings.
Although some users have expressed dissatisfaction with these changes, the company’s financial results tell a different story. Duolingo expects to exceed $1 billion in revenue this year, with daily active users increasing by 40% compared to last year.
CEO Luis von Ahn stated that some of his comments about artificial intelligence were misunderstood, leading to criticism on social media. In response, the company started sharing more positive content on social platforms, which has had a beneficial effect.
Despite ongoing criticism in TikTok comments regarding Duolingo’s AI strategy, the company clarifies that these videos are created by their team.
Overall, while public opinion remains mixed, Duolingo’s revenue and user numbers continue to grow, which remain the company’s primary focus.