Süni intellekt İndoneziyada 465,6 milyon dollar zərərə səbəb olub
İndoneziyanın Maliyyə Xidmətləri Orqanı (OJK) bildirib ki, süni intellekt (SI) vasitəsilə törədilən fırıldaqlar 2024-cü ilin noyabrından 2025-ci ilin noyabrına qədər 465,6 milyon ABŞ dolları maliyyə itkilərinə səbəb olub.
Ən çox yayılan metodlar arasında cinayətkarların süni intellektdən istifadə edərək qurbanların səsini və üzünü təqlid etməsi, həmçinin ailə üzvləri və dostları kimi davranaraq insanları pul göndərməyə inandırması var.
2025-ci ilin avqust ayına qədər OJK Sİ ilə bağlı 70,000-dən çox fırıldaq hesabatı alıb. İndoneziya Anti-Fırıldaq Mərkəzi, 2024-cü ilin noyabrından fəaliyyət göstərir və indiyədək 343,402 fırıldaq hesabatı qeydə alıb, 106,222 bank hesabını bloklayıb.
OJK-nın Satgas PASTI əməliyyat qrupu isə yüzlərlə qanunsuz maliyyə fəaliyyətini dayandırıb, o cümlədən 611 qanunsuz onlayn kredit şirkəti və 69 saxta investisiya sxemini bağlayıb. 2017-ci ildən 2025-ci ilin noyabrına qədər task force İndoneziyadakı 14,005 qanunsuz maliyyə qurumunu ləğv edib.
OJK ictimaiyyəti qeyri-adi pul tələblərinə diqqətli olmağa, şəxsi məlumatları qorumağa və tanış kontaktlardan gələn şübhəli səs və ya video mesajlara ehtiyatla yanaşmağa çağırır.
Müvafiq qurumlar rəqəmsal maliyyə cinayətlərinə qarşı monitorinq və icra tədbirlərini gücləndirmək üçün digər agentliklərlə əməkdaşlıq edir.

Artificial intelligence caused $465.6 million in losses in Indonesia
The Indonesian Financial Services Authority (OJK) said that frauds committed through artificial intelligence (AI) caused financial losses of US$465.6 million from November 2024 to November 2025.
The most common methods include criminals using AI to imitate the voices and faces of victims, as well as impersonating family members and friends to convince people to send money.
As of August 2025, the OJK had received more than 70,000 AI-related fraud reports. The Indonesian Anti-Fraud Center, which has been operating since November 2024, has so far recorded 343,402 fraud reports and blocked 106,222 bank accounts.
The OJK's Satgas PASTI operation team has shut down hundreds of illegal financial activities, including 611 illegal online lending companies and 69 fraudulent investment schemes. From 2017 to November 2025, the task force has dismantled 14,005 illegal financial institutions in Indonesia.
OJK urges the public to be vigilant about unusual requests for money, protect personal information, and be wary of suspicious voice or video messages from familiar contacts.
Relevant agencies are collaborating with other agencies to strengthen monitoring and enforcement measures against digital financial crimes.