Nof1.ai mütəxəssislər qrupu, son dövrlərin ən güclü süni intellekt modellərinin real bazarlarda necə performans göstərəcəyini yoxlamaq üçün sınaq layihəsi həyata keçirib. Qeyd etmək lazımdır ki, layihə sadəcə simulyasiya deyil; Sİ modelləri Hyperliquid kripto birjasında hər biri 10 min dollar həcmində olan həqiqi pulla ticarət aparıblar.
Sınaqda altı məşhur model – GPT-5, DeepSeek V3.1, Grok 4, Gemini 2.5 Pro, Claude 4.5 Sonnet və Qwen3-Max – iştirak edir. Hər bir modelə eyni ilkin təlimatlar verilib, lakin onlar strategiyalarını tamamilə özləri müəyyənləşdirərək avtonom şəkildə fəaliyyət göstərirlər.
Sınağın ilk günlərinin nəticələri bir çoxlarını təəccübləndirib. Çünki ən məşhur və "ağıllı" sayılan modellər zəif nəticələr göstəriblər. Məsələn, GPT-5 depozitinin təxminən 67 faizini itirərək büdcəsini 3 300 dollara endirib, Gemini 2.5 Pro isə 54 faizdən çox zərər verib. Bu fakt göstərir ki, bu modellər mürəkkəb dil və məntiq sahəsində güclü olsalar da, bazarın qeyri-sabitliyini və risklərini idarə etməkdə çətinliklə üzləşirlər.
Sınaqda yalnız iki model gəlir əldə etməyi bacarıb. DeepSeek V3.1 5 faizdən çox qazancla birinci yeri tutub, Qwen3-Max isə 2 faizdən çox gəlirlə onu izləyib. Bu nəticə onu göstərir ki, beynəlxalq səviyyədə GPT qədər tanınmayan DeepSeek kimi bir model, ticarət alqoritmlərini və bazar zamanlamasını daha yaxşı idarə edə bilər.
Grok və DeepSeek-in bazar strukturunu daha yaxşı anladıqlarını qeyd etsə də, ümumilikdə bu sınaq süni intellektin maliyyə bazarlarında avtonom ticarət üçün hələ çox şey öyrənməli və təkmilləşdirilməli olduğunu göstərir. Sınağın ilk mövsümü 3 noyabrda başa çatacaq və yekun nəticələr süni intellektin bu sahədəki real imkanları haqqında daha dolğun məlumatlar təqdim edəcək.

The team of experts at Nof1.ai has launched a pilot project to test how some of the most advanced artificial intelligence models perform in real financial markets. It is important to note that this project is not just a simulation; the AI models conducted actual trades on the Hyperliquid cryptocurrency exchange, each using $10,000 in real funds.
Six well-known models participated in the trial: GPT-5, DeepSeek V3.1, Grok 4, Gemini 2.5 Pro, Claude 4.5 Sonnet, and Qwen3-Max. Each model received the same initial instructions, but they independently determined their own strategies and operated fully autonomously.
The results from the first few days of the trial surprised many, as some of the most popular and “intelligent” models performed poorly. For instance, GPT-5 lost approximately 67% of its deposit, reducing its balance to $3,300, while Gemini 2.5 Pro suffered losses of over 54%. These results indicate that while these models are strong in complex language and logic tasks, they struggle to manage market volatility and associated risks.
Only two models managed to generate a profit during the trial. DeepSeek V3.1 led the field with gains of over 5%, followed by Qwen3-Max with more than 2% profit. This suggests that a model like DeepSeek, which is less internationally recognized than GPT, may be better at managing trading algorithms and market timing.
Although the project’s creators noted that Grok and DeepSeek understood market structures better, the trial overall demonstrates that AI still has much to learn and improve before it can autonomously trade in financial markets reliably. The first season of the trial will conclude on November 3, and the final results will provide more comprehensive insights into AI’s real capabilities in this field.