Süni intellekt Shopify-da edilən sifarişləri 11 dəfə artıb
2025-ci ilin yanvarından bəri süni intellekt axtarış vasitəsilə verilən sifarişlərin sayı 11 dəfə, Sİ alətləri üzərindən gələn trafik isə 7 dəfə artıb. Şirkətin məlumatına görə, hazırda Shopify platformasından 5,6 milyon satıcı istifadə edir, gündəlik aktiv istifadəçi sayı isə 2,1 milyon təşkil edir. Sorğu nəticələrinə əsasən, alıcıların 64%-i alış zamanı süni intellektdən istifadə etdiyini bildirib.
2025-ci ilin payızında OpenAI ChatGPT-yə məhsul axtarışı və alış funksiyasını əlavə edib — hazırda bu funksiya ABŞ-da Shopify və Etsy ilə işləyir. Şirkət həmçinin Perplexity və Microsoft Copilot ilə əməkdaşlıq edir.
Üçüncü rübün nəticələrinə görə, Shopify-in gəliri 32% artaraq 2,84 milyard dollar, xalis mənfəəti isə 264 milyon dollar olub. Lakin əməliyyat mənfəətinin 434 milyon dollar səviyyəsində qalması gözləntiləri bir qədər aşağı salıb və nəticədə şirkətin səhmləri 172 dollardan 159 dollara düşüb.

Artificial intelligence has increased orders on Shopify 11 times
Since January 2025, the number of orders placed through AI search has increased 11 times, and traffic from AI tools has increased 7 times. According to the company, Shopify currently has 5.6 million merchants using the platform, with 2.1 million daily active users. According to the survey results, 64% of buyers said they used AI when making a purchase.
In the fall of 2025, OpenAI added product search and purchase functionality to ChatGPT — this feature currently works with Shopify and Etsy in the US. The company also partners with Perplexity and Microsoft Copilot.
According to the results of the third quarter, Shopify’s revenue increased 32% to $ 2.84 billion, and its net profit was $ 264 million. However, operating profit remained at $ 434 million, slightly lower than expectations, and as a result, the company’s shares fell from $ 172 to $ 159.