Andrey Karpathy, OpenAI və Tesla şirkətlərində çalışmış tanınmış mütəxəssis, yeni sosial şəbəkə platformasını istifadəyə verib. “KarpathyTalk” adlanan bu platforma əsasən proqramçılar üçün nəzərdə tutulub və mövcud sosial şəbəkələrə alternativ kimi təqdim edilir.
Karpathy bildirib ki, X və Threads kimi platformalar istifadəçi məlumatlarını toplamaq, emosiyaları monetizasiya etmək və diqqəti ələ keçirmək üzərində qurulub. Onun sözlərinə görə, yeni layihənin məqsədi “yaratmaq və paylaşmaq istəyinin ön planda olduğu mühit” yaratmaqdır.
Yeni sosial şəbəkədə qeydiyyat yalnız GitHub hesabı vasitəsilə mümkündür. Platformanın əsas fərqləndirici xüsusiyyətlərindən biri isə süni intellekt tərəfindən yaradılan məzmuna qarşı sərt qaydalardır. Belə ki, istifadəçilərə AI vasitəsilə yazılmış postları paylaşmaq qadağandır və bu cür məzmun yalnız xüsusi “AI” etiketi ilə paylaşılmalıdır. Qaydanı pozan istifadəçilər şikayət edilərək bloklana bilər.
2026-cı il 8 aprel tarixinə olan məlumata görə, platformanın “populyar” bölməsində rusdilli paylaşımlar üstünlük təşkil etməyə başlayıb. İstifadəçilərin bir qismi layihələrini və Telegram kanallarını reklam edir, digərləri isə daha çox əyləncəli və yumoristik paylaşımlar edir.
KarpathyTalk-un gələcəkdə nə dərəcədə uğurlu olacağı isə istifadəçi davranışı və platformanın tətbiq etdiyi məhdudiyyətlərin effektivliyindən asılı olacaq.

Karpaty's platform, which banned artificial intelligence, collapsed due to artificial flow
Andrey Karpathy, a well-known expert who worked at OpenAI and Tesla, has launched a new social networking platform. Called “KarpathyTalk,” the platform is designed primarily for programmers and is presented as an alternative to existing social networks.
Karpathy said that platforms such as X and Threads are built on collecting user data, monetizing emotions, and capturing attention. According to him, the goal of the new project is to create “an environment where the desire to create and share is at the forefront.”
Registration on the new social network is possible only through a GitHub account. One of the main distinguishing features of the platform is its strict rules against content created by artificial intelligence. Thus, users are prohibited from sharing posts written by AI, and such content must be shared only with a special “AI” tag. Users who violate the rule can be reported and blocked.
According to information as of April 8, 2026, Russian-language posts began to dominate the “popular” section of the platform. Some users advertise their projects and Telegram channels, while others post more entertaining and humorous posts.
The future success of KarpathyTalk will depend on user behavior and the effectiveness of the restrictions imposed by the platform.