Tailand yarımkeçirici sənayesinə 79,5 milyard dollar investisiya edir
Tailand hökuməti ölkənin yarımkeçirici (çip) sənayesini regional mərkəzə çevirmək məqsədilə yeni milli yol xəritəsini açıqlayıb. Plan çərçivəsində növbəti 25 il ərzində 2,5 trilyon bat (təxminən 79,5 milyard ABŞ dolları) həcmində investisiyanın cəlb edilməsi nəzərdə tutulur.
Yol xəritəsi 7 yanvar tarixində Milli Yarımkeçirici Şura tərəfindən təsdiqlənib. Proqrama baş nazirin müavini Ekniti Nitithanprapas rəhbərlik edəcək.
Strategiya 2030, 2040 və 2050-ci illər üçün mərhələli inkişaf hədəflərini müəyyənləşdirir. Məqsəd hazırda əsasən çiplərin yığılması və test edilməsi ilə məhdudlaşan sahəni, daha yüksək əlavə dəyər yaradan istiqamətlərə — çip dizaynı və xammal səviyyəsində istehsala (wafer fabrication) doğru inkişaf etdirməkdir.
Plan çərçivəsində maliyyə güzəştləri, 230 min mühəndisin hazırlanması, elmi-tədqiqat mərkəzlərinin gücləndirilməsi, ixtisaslaşmış infrastrukturun qurulması və tənzimləyici qaydaların sadələşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Prioritet istiqamətlərə elektrik avtomobilləri, süni intellekt və tibbi texnologiyalar üçün nəzərdə tutulan güc, sensor, fotonika, analoq və diskret çiplər daxildir.
Qısa müddətli mərhələdə Tailand montaj və dizayn sahələrini gücləndirməyi planlaşdırır. Uzunmüddətli məqsəd isə vafli istehsalına keçid və xarici texnologiyalardan asılılığın azaldılmasıdır.

Thailand invests $79.5 billion in semiconductor industry
The Thai government has unveiled a new national roadmap to transform the country’s semiconductor (chip) industry into a regional hub. The plan calls for 2.5 trillion baht (about $79.5 billion) of investment over the next 25 years.
The roadmap was approved by the National Semiconductor Council on January 7. The program will be led by Deputy Prime Minister Eknithi Nitithanprapas.
The strategy sets out phased development targets for 2030, 2040 and 2050. The aim is to move the sector, which is currently limited to chip assembly and testing, towards higher value-added areas such as chip design and wafer fabrication.
The plan includes financial incentives, training 230,000 engineers, strengthening research and development centers, building specialized infrastructure and simplifying regulatory requirements.
Priority areas include power, sensors, photonics, analog and discrete chips for electric vehicles, artificial intelligence and medical technologies.
In the short term, Thailand plans to strengthen its assembly and design sectors. The long-term goal is to transition to wafer manufacturing and reduce dependence on foreign technologies.