xAI şirkəti 1,5 milyard dollar xalis zərər edib
xAI 2025-ci ilin 3-cü rübü üzrə 1,5 milyard ABŞ dolları xalis zərər qeydə alıb. Bloomberg-in nəzərdən keçirdiyi daxili sənədlərə əsasən, bu göstərici ilin əvvəlindəki 1 milyard dollarlıq zərərdən daha yüksəkdir.
Buna baxmayaraq, şirkətin gəlirləri rüblük müqayisədə demək olar ki, iki dəfə artaraq 107 milyon dollara çatıb. Lakin satışlar hələ də xAI-nin illik 500 milyon dollarlıq hədəfindən geri qalır.
xAI 2025-ci ilin ilk doqquz ayında 7,8 milyard dollar vəsait xərcləyib. Əsas xərclər məlumat mərkəzləri, kadrların cəlbi və proqram təminatının hazırlanması ilə bağlı olub.
Şirkət gələcəkdə Tesla Optimus kimi humanoid robotları idarə edə biləcək süni intellekt texnologiyaları üzərində işləyir. 3-cü rübdə ümumi mənfəət 63 milyon dollara yüksəlib, lakin sentyabra qədər EBITDA üzrə zərər 2,4 milyard dollara çataraq ilkin proqnozları üstələyib.
Qeyd edək ki, xAI bu yaxınlarda 20 milyard dollarlıq investisiya raundunu tamamlayıb və şirkətin dəyəri 230 milyard dollar olaraq qiymətləndirilib. İnvestorlar arasında Nvidia, Valor Equity Partners və Qatar İnvestisiya İdarəsi də var.

09 January 2026 11:43
xAI reported a net loss of $1.5 billion in the third quarter of 2025, up from a $1 billion loss earlier in the year, according to internal documents reviewed by Bloomberg.
Despite this, the company’s revenue nearly doubled to $107 million in the quarter. But sales still fell short of xAI’s annual target of $500 million.
xAI spent $7.8 billion in the first nine months of 2025. The main expenses were related to data centers, hiring and software development.
The company is working on artificial intelligence technologies that could control humanoid robots like Tesla’s Optimus in the future. Total profit in the third quarter rose to $63 million, but EBITDA losses through September exceeded initial forecasts by reaching $2.4 billion.
xAI recently closed a $20 billion investment round, valuing the company at $230 billion. Investors include Nvidia, Valor Equity Partners, and the Qatar Investment Authority.