Xpeng robotaksi sınaqlarına və humanoid robotların kütləvi istehsalına başlayır
Çinli elektromobil istehsalçısı Xpeng küçə şəraitində robotaksi sınaqlarına başlamağı və 2026-cı ilin ikinci yarısında humanoid robotların kütləvi istehsalını planlaşdırır. Bu barədə şirkətin qurucusu He Syaopenq (He Xiaopeng) Quançjouda keçirilən tədbirdə açıqlama verib.
Şirkət Çinin yüksək rəqabətli avtomobil bazarında mövqeyini gücləndirmək üçün öz daxili süni intellekt texnologiyalarının, o cümlədən “Turing” çipinin avtomobillərə və robot texnikasına inteqrasiyasına fokuslanıb.
Tədbir zamanı Xpeng həmçinin yenilənmiş proqram təminatı ilə təchiz olunmuş dörd yeni avtomobil modelini təqdim edib. Yeniliklər arasında 3D naviqasiya, eləcə də təkmilləşdirilmiş təhlükə xəbərdarlıq sistemləri yer alır.
Qeyd edək ki, Li Auto da daxil olmaqla bir sıra Çin avtomobil istehsalçıları süni intellektə yatırımlarını artırıblar. Rəqabətin kəskinləşməsi və davam edən qiymət müharibəsi ölkənin avtomobil sektoruna ciddi təsir göstərir.
Xpeng 2025-ci ilin üçüncü rübündə 380 milyon yuan (təxminən 54,42 milyon ABŞ dolları) xalis zərər açıqlayıb. Şirkətin baş icraçı direktoru ilin sonuna qədər Xpeng-in zərərsiz fəaliyyət səviyyəsinə (break-even) çatmasını hədəflədiklərini bildirib.

Xpeng begins robotaxi trials and mass production of humanoid robots
Chinese electric car maker Xpeng plans to begin testing robotaxis on the streets and mass-produce humanoid robots in the second half of 2026, the company’s founder He Xiaopeng said at an event in Guangzhou.
The company is focusing on integrating its domestic artificial intelligence technologies, including the Turing chip, into cars and robotics to strengthen its position in China’s highly competitive auto market.
During the event, Xpeng also unveiled four new car models equipped with updated software. Among the innovations are 3D navigation, as well as improved hazard warning systems.
It should be noted that a number of Chinese automakers, including Li Auto, have increased their investment in artificial intelligence. The intensification of competition and the ongoing price war are seriously affecting the country’s auto sector.
Xpeng reported a net loss of 380 million yuan (about 54.42 million US dollars) in the third quarter of 2025. The company's CEO said they aim to break even for Xpeng by the end of the year.