Telegram “Pulqabı” vasitəsilə tokenləşdirilmiş səhm ticarətini istifadəyə verdi
Telegram messencerinə inteqrasiya olunmuş "Pulqabı" xidməti (Wallet) kripto-maliyyə bazarına yeni bir pəncərə açaraq, istifadəçilərə Amerika Birləşmiş Ştatlarının qabaqcıl şirkətlərinin tokenləşdirilmiş səhmləri ilə ticarət imkanı yaratdı. Bu təklifə "Nvidia", "Tesla", "Apple", "Alphabet", "Microsoft", "Oracle" və "Amazon" kimi dünyanın ən böyük texnologiya korporasiyalarının qiymətli kağızları daxildir. Eyni zamanda, investorlar "ProShares UltraPro QQQ", "Invesco QQQ", "SPDR S&P 500" və "Vanguard Total Stock Market Index Fund" kimi aparıcı birja fondlarının (ETF) tokenləşdirilmiş versiyalarına da çıxış əldə edirlər.
Bu tokenləşdirilmiş alətlər "Pulqabı"nın depozitar (custodial) versiyasında, xüsusi olaraq yaradılmış "Səhmlər" və "Fondlar" bölmələrində müəyyən edilmiş regionların istifadəçiləri üçün aktivləşdirilib. Xidməti təqdim edən tərəf coğrafi məhdudiyyətləri tam açıqlamasa da, yeni funksionallığın mərhələli şəkildə bütün istifadəçi auditoriyasına yayılacağını bəyan edir. Ticarət prosesi ABŞ birjalarının ənənəvi iş qrafikindən asılı deyil; bazar ertəsindən cümə gününə qədər həftənin beş günü, günün 24 saatı fasiləsiz ticarət aparmaq mümkündür.
Bütün maliyyə əməliyyatları USDT stabilkoinindən istifadə etməklə həyata keçirilir. İnvestorları stimullaşdırmaq məqsədilə səhm əməliyyatlarına tətbiq edilən komissiya haqqı 2026-cı il yanvarın 1-dək müvəqqəti olaraq ləğv edilib. Bu xidmətin digər üstünlüyü kiçik investisiyaların mümkünlüyüdür: istifadəçilər qiymətli kağızın cəmi $1 dəyərində olan hissəsini almaqla ticarətə başlaya bilərlər. Satın alınmış tokenlərin Telegram-dakı kontaktlar arasında transferi isə tamamilə ödənişsizdir.
Qeyd edək ki, tokenləşdirilmiş səhmlər reallıqda mövcud olan səhmlərlə "birə-bir" nisbətdə dəstəklənən rəqəmsal tokenlərdir. Tokenləşdirilmiş fondlar isə müxtəlif istiqraz və səhmlərdən təşkil olunmuş birja fondlarının blokçeyn texnologiyası üzərində qurulmuş nüsxələridir. Lakin, hüquqi baxımdan bu rəqəmsal aktivlər sahiblərinə səhmə mülkiyyət hüququ və ya rəsmi səhmdar statusu vermir. Bəzi səhmlər üzrə dividentlər nəzərdə tutulduğu halda, token sahibləri bu ödənişləri tokenin özü şəklində öz balanslarına qəbul edirlər.
Bu ticarət imkanının istifadəyə verilməsindən bir qədər əvvəl, iyulun 22-də ABŞ istifadəçiləri üçün "Pulqabı"nın bir hissəsi olan və daha çox "TON Space" adı ilə tanınan "TON Pulqabısı"nın — yəni, qeyri-depozitar (şəxsi açarların istifadəçidə qaldığı) versiyasının istifadəsinə icazə verilmişdir.

Telegram Introduces Tokenized Stocks to the Crypto Market Through Its “Wallet” Service
The “Wallet” service integrated into the Telegram messenger has opened a new window to the crypto-financial market, offering users the opportunity to trade tokenized shares of leading U.S. companies. This offering includes securities from some of the world’s largest technology corporations such as Nvidia, Tesla, Apple, Alphabet, Microsoft, Oracle, and Amazon. At the same time, investors gain access to tokenized versions of major exchange-traded funds (ETFs) such as ProShares UltraPro QQQ, Invesco QQQ, SPDR S&P 500, and Vanguard Total Stock Market Index Fund.
These tokenized instruments are available in the custodial version of “Wallet,” within specially created sections called “Stocks” and “Funds,” and are activated for users in specific regions. Although the service provider has not fully disclosed geographical restrictions, it has stated that the new functionality will be gradually rolled out to all users. The trading process is not tied to the traditional working hours of U.S. stock exchanges — trades can be made continuously, 24 hours a day, five days a week (Monday through Friday).
All financial transactions are conducted using the USDT stablecoin. To encourage investors, the commission fee on stock transactions has been temporarily waived until January 1, 2026. Another advantage of the service is the ability to make micro-investments — users can start trading by purchasing as little as $1 worth of a security. Additionally, transferring purchased tokens between Telegram contacts is completely free of charge.
It should be noted that tokenized stocks are digital tokens backed on a one-to-one basis by real shares. Tokenized funds, meanwhile, are blockchain-based versions of exchange-traded funds composed of various bonds and shares. However, from a legal standpoint, these digital assets do not grant holders ownership rights to the underlying stocks or official shareholder status. For some stocks that pay dividends, token holders receive those payments in the form of tokens directly to their balances.
Shortly before this trading feature was introduced, on July 22, U.S. users were granted access to the non-custodial version of the Wallet — known as “TON Space” — where users retain full control of their private keys. Altogether, these innovations demonstrate Telegram’s growing strategic position in the global financial and cryptocurrency services market.