Kaspi.kz şirkəti səhmdar strukturu ilə bağlı mühüm açıqlama verib. Bildirilib ki, Çin texnologiya nəhəngi Tencent, şirkətin həmtəsisçisi və rəhbəri Mixail Lomtadze, eləcə də rəhbər komandanın əsas üzvləri və uzunmüddətli investorlar Baring Fintech Venture Funds-dan təxminən 6 milyon ABŞ depozitar səhmini satın alıblar.
Mixail Lomtadze qeyd edib ki, Tencent-in səhmdarlar sırasına qoşulması şirkət üçün önəmli hadisədir. Onun sözlərinə görə, bu addım həm onun, həm də rəhbər komandanın Kaspi.kz-in biznes modelinə və uzunmüddətli inkişaf strategiyasına olan güclü inamını göstərir.
Bununla yanaşı, beynəlxalq fintex investisiya şirkəti Spice Expeditions və ABŞ universitet fondları — Washington University və University of Wisconsin Foundation (WISIMCO) da şirkətin uzunmüddətli səhmdarları sırasına qoşulub.
Qeyd edək ki, Kaspi.kz-in xidmətlərindən hazırda 25 milyondan çox müştəri və 900 mindən artıq tərəfdaş istifadə edir. Şirkət Qazaxıstanda super tətbiq modeli ilə ödənişlər, elektron ticarət və digər xidmətləri bir platformada təqdim edir və 2024-cü ildən Nasdaq birjasında ticarət olunur.

Kaspi.kz has made an important announcement regarding its shareholder structure. It was reported that Chinese technology giant Tencent, the company's co-founder and CEO Mikhail Lomtadze, as well as key members of the management team and long-term investors, have purchased approximately 6 million US depositary shares from Baring Fintech Venture Funds.
Mikhail Lomtadze noted that Tencent's joining the ranks of shareholders is a significant event for the company. According to him, this step demonstrates the strong confidence of both him and the management team in Kaspi.kz's business model and long-term development strategy.
In addition, international fintech investment company Spice Expeditions and US university foundations — Washington University and University of Wisconsin Foundation (WISIMCO) — have also joined the ranks of the company's long-term shareholders.
It should be noted that Kaspi.kz's services are currently used by more than 25 million customers and more than 900 thousand partners. The company provides payments, e-commerce and other services on a single platform in Kazakhstan with a super application model and will be traded on the Nasdaq stock exchange from 2024.