Tesla və SpaceX şirkətləri ABŞ-ın Texas ştatında Advanced Technology Chip Fab (ATCF) adlı yeni yarımkeçirici tədqiqat mərkəzinin tikintisini sürətləndirir. İlon Maskın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən layihənin məqsədi elektromobillər, robotlar və süni intellekt sistemləri üçün yeni nəsil çiplərin hazırlanmasıdır.
Layihənin yeni görüntüləri tikinti meydançasında işlərin intensiv şəkildə davam etdiyini göstərir. Hazırda ərazidə bünövrənin tökülməsi, tikinti materiallarının daşınması və növbəti mərhələyə hazırlıq işləri aparılır. Bundan əlavə, podratçılar və müvəqqəti ofislər üçün dörd yeni tikilinin inşasına icazə verilməsi layihənin daha geniş miqyas alacağını göstərir.
ATCF İlon Maskın Terafab layihəsinin ilk mərhələsi hesab olunur. Məlumata görə, layihədə Tesla, SpaceX, xAI və Intel şirkətləri iştirak edəcək. Birinci mərhələnin investisiya dəyəri təxminən 55 milyard ABŞ dolları, layihənin tam həyata keçirilməsindən sonra isə ümumi investisiyanın 119 milyard dollara çatacağı gözlənilir.
Mərkəzdə məntiq çipləri, yaddaş modulları və qabaqcıl yarımkeçirici texnologiyalar vahid istehsal prosesində hazırlanacaq. Burada yaradılacaq süni intellekt sürətləndiricilərinin Tesla elektromobillərində, robotaksilərdə, Optimus humanoid robotlarında, yüksək məhsuldarlıqlı məlumat emalı mərkəzlərində və gələcək kosmik layihələrdə istifadə olunması planlaşdırılır.
Bundan əvvəl ASML şirkətinin baş direktoru Kristof Fuke İlon Mask ilə dünyanın ən böyük yarımkeçirici istehsal komplekslərindən birinin yaradılması ilə bağlı müzakirələr apardıqlarını təsdiqləmişdi.

Tesla and SpaceX are building a $55 billion center for the chips of the future
Tesla and SpaceX are accelerating the construction of a new semiconductor research center in the US state of Texas, called Advanced Technology Chip Fab (ATCF). The project, initiated by Elon Musk, aims to develop next-generation chips for electric cars, robots and artificial intelligence systems.
New images of the project show that work is continuing intensively at the construction site. Currently, the foundation is being poured, construction materials are being transported and preparations for the next phase are underway. In addition, the construction of four new buildings for contractors and temporary offices indicate that the project will take on a larger scale.
ATCF is considered the first phase of Elon Musk's Terafab project. According to information, Tesla, SpaceX, xAI and Intel will participate in the project. The investment cost of the first phase is about 55 billion US dollars, and after the full implementation of the project, the total investment is expected to reach 119 billion dollars.
The center will produce logic chips, memory modules and advanced semiconductor technologies in a single production process. The artificial intelligence accelerators to be created here are planned to be used in Tesla electric cars, robotaxis, Optimus humanoid robots, high-performance data processing centers and future space projects.
Earlier, ASML CEO Christophe Fouquet confirmed that they were in discussions with Elon Musk about creating one of the world's largest semiconductor production complexes.