Texas Netflix-i məhkəməyə verdi: “İstifadəçilərə gizli nəzarət edib”
ABŞ-ın Texas ştatının hakimiyyəti Netflix şirkətinə qarşı məhkəmə iddiası qaldırıb. Bu barədə Reuters məlumat yayıb.
Ştatın baş prokuroru Ken Paxton bildirib ki, platforma istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını qanunsuz şəkildə toplayıb. Onun sözlərinə görə, şirkət hətta uşaq profilləri vasitəsilə də istifadəçiləri izləyib.
İddiada qeyd olunur ki, Netflix illərlə müştəriləri aldadıb. Belə ki, platforma məlumatların üçüncü tərəflərə ötürülməyəcəyini vəd etsə də, guya onları gizli şəkildə reklam şirkətlərinə satıb.
Bundan əlavə, servis “qaranlıq interfeys üsulları”ndan (dark patterns) istifadə etməkdə də ittiham olunur. İddiaya əsasən, avtomatik video oynatma funksiyası kimi alətlər istifadəçilərdə asılılıq yaratmaq məqsədi daşıyıb.
Texas hakimiyyəti Netflix-dən şəxsi məlumatların qanunsuz toplanmasını dayandırmağı, uşaq hesablarında avtomatik oynatma funksiyasını söndürməyi və böyük məbləğdə cərimə ödəməyi tələb edir.

The US state of Texas has filed a lawsuit against Netflix, Reuters reported.
The state's attorney general, Ken Paxton, said the platform illegally collected users' personal data. According to him, the company even tracked users through children's profiles.
The lawsuit states that Netflix has been deceiving customers for years. Although the platform promised not to transfer data to third parties, it allegedly secretly sold it to advertising companies.
In addition, the service is accused of using "dark interface methods". According to the lawsuit, tools such as the auto-play video function were intended to create addiction in users.
Texas authorities require Netflix to stop the illegal collection of personal data, disable the auto-play function on children's accounts and pay a large fine.