Claude AI illərlə açılmayan Bitcoin cüzdanının bərpasına kömək edib. X sosial şəbəkəsində “Cprkrn” adlı istifadəçi bildirib ki, təxminən 400 min dollar dəyərində 5 BTC saxlanılan cüzdana uzun müddətdən sonra yenidən giriş əldə edə bilib. Blockchain məlumatlarına görə həmin cüzdanda 2015-ci ildən bəri heç bir əməliyyat aparılmayıb.
İstifadəçi əvvəlcə btcrecover və Hashcat kimi şifrə bərpa proqramlarından istifadə etsə də nəticə ala bilməyib. Daha sonra köhnə universitet kompüterindəki faylları Claude AI-yə yükləyib. AI isə köhnə cüzdan fayllarını analiz edərək notebook-da qeyd olunan mnemonic phrase ilə uyğun gələn məlumatları tapmağa kömək edib və nəticədə cüzdan açılıb.
İstifadəçi paylaşımında illər əvvəl şifrəni dəyişdiyini və daha sonra unutduğu üçün hesabdan istifadə edə bilmədiyini bildirib. Hadisə sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub. Bəzi istifadəçilər bunu süni intellekt texnologiyasının böyük uğuru hesab etsələr də, təhlükəsizlik mütəxəssisləri Claude-un Bitcoin şifrələməsini qırmadığını deyirlər. Onların sözlərinə görə, AI sadəcə çoxlu məlumat və fayl arasında uyğun ipuclarını taparaq bərpa prosesini sürətləndirib.

Anthropic's Claude AI model has helped restore a Bitcoin wallet that had been locked for years. A user named "Cprkrn" on the X social network said that he was able to regain access to the wallet, which contained 5 BTC worth about $400,000, after a long time. According to Blockchain data, no transactions have been made in that wallet since 2015.
The user initially used password recovery programs such as btcrecover and Hashcat, but they failed. Then he uploaded the files from his old university computer to Claude AI. The AI ​​analyzed the old wallet files and helped find information that matched the mnemonic phrase recorded on the notebook, and as a result, the wallet was opened.
The user shared that he had changed his password years ago and then forgot it, so he could not use the account. The incident caused widespread discussion on social networks. Although some users consider this a great success of artificial intelligence technology, security experts say that Claude did not break Bitcoin encryption. According to them, AI has accelerated the recovery process by simply finding relevant clues among the vast amount of data and files.