12 Dekabr 2025 16:56
Time jurnalı 2025-ci il üçün “İlin adamı” adına layiq görülənləri açıqlayıb. Bu il mükafat bir nəfərə deyil, “Süni İntellektin Memarları” (The Architects of AI) adlandırılan vizionerlər qrupuna verilib. Bu barədə jurnalın xüsusi buraxılışında məlumat verilir.
Redaksiya vurğulayır ki, 2025-ci ildə texnologiyaların təhlükəsizliyi ilə bağlı debatlar artıq ikinci plana keçib və əsas diqqət İİ-nin sürətli tətbiqi yarışına yönəlib.
Siyahıya daxil olan əsas fiqurlar:
• Censen Huand (Nvidia CEO-su) — Nvidia 5 trilyon dollarlıq kapitallaşmaya çatan ilk şirkət oldu.
• Səm Altman (OpenAI CEO-su) — OpenAI-ni 500 milyard dollarlıq nəhəngə çevirdi və 500 milyard dollarlıq büdcə ilə “Stargate” data-mərkəzləri şəbəkəsinə start verdi.
• Mark Zukerberq (Meta CEO-su) — şirkətin məhsullarına (Instagram, WhatsApp) aqressiv şəkildə İİ köməkçiləri inteqrasiya etdi və ən yaxşı mühəndisləri yüksək maaşlarla cəlb etdi.
• İlon Mask (X CEO-su) — Grok adlı neyroşəbəkəni hazırladı.
• Liza Su (AMD CEO-su) — Nvidia ilə rəqabət apara biləcək proqram ekosisteminin qurulmasında liderlik edir.
• Demis Hassabis (Google DeepMind CEO-su).
• Dario Amodei (Anthropic CEO-su).
• Fey-Fey Li (ImageNet CEO-su).
Time yazır ki, süni intellekt artıq dünya geopolitikasının əsas alətinə çevrilib. ABŞ və Çin arasındakı texnoloji rəqabət isə Çin şirkəti DeepSeek tərəfindən hazırlanan irəliləyiş xarakterli İİ modellərindən sonra daha da kəskinləşib.

Time Magazine's "Person of the Year - 2025" Selection: "Architects of Artificial Intelligence"
Time magazine has announced its 2025 Person of the Year. This year, the award was given not to one person, but to a group of visionaries called “The Architects of AI.” This is reported in a special issue of the magazine.
The editorial team emphasizes that in 2025, debates about the security of technologies have already taken a back seat, and the main focus is on the race to quickly implement AI.
Key figures on the list:
• Jensen Huand (Nvidia CEO) — Nvidia became the first company to reach a capitalization of $ 5 trillion.
• Sam Altman (OpenAI CEO) — turned OpenAI into a $ 500 billion giant and launched the Stargate data center network with a budget of $ 500 billion.
• Mark Zuckerberg (CEO of Meta) — aggressively integrated AI assistants into the company's products (Instagram, WhatsApp) and attracted the best engineers with high salaries.
• Elon Musk (CEO of X) — developed a neural network called Grok.
• Lisa Su (CEO of AMD) — is leading the way in building a software ecosystem that can compete with Nvidia.
• Demis Hassabis (CEO of Google DeepMind).
• Dario Amodei (CEO of Anthropic).
• Fei-Fei Li (CEO of ImageNet).
Time writes that artificial intelligence has already become a major tool of world geopolitics. The technological competition between the United States and China has become even more acute after the breakthrough AI models developed by the Chinese company DeepSeek.