Tramp Ağ Evə "Süni zəka məsləhətçisi" gətirəcək
ABŞ prezidenti Donald Trampın rəsmi olaraq vəzifəyə başlamasına bir ay qalmış, Ağ Evə süni zəka üzrə məsul şəxs təyin etməyi düşündüyü iddia edilir. Bu vəzifənin əsas məqsədi federal süni zəka siyasətlərini və texnologiyanın hökumət tərəfindən istifadəsini koordinasiya etmək olacaq.
ABŞ-ın süni zəka sahəsində qlobal liderliyini qorumaq məqsədilə nəzərdə tutulan bu təyinatın, Trampın yaxın məsləhətçisi, milyarder İlon Mask ilə sıx əməkdaşlıqda çalışacağı da iddia olunur. xAI adlı süni zəka şirkətinə sahib olan Maskın birbaşa bu vəzifəyə təyin edilməyəcəyi, lakin texnologiyanın tətbiqi ilə bağlı müzakirələrdə əsas rol oynayacağı gözlənilir.
Trampın yaradacağı yeni Hökumət Səmərəliliyi Nazirliyinə (DOGE) rəhbərlik edəcək şəxslər, İlon Mask və Vivek Ramasvami, süni zəka üzrə məsul şəxsin kim olacağına da təsir edəcək əsas fiqurlar arasında olacaq.
Bundan əlavə, Ağ Evin kriptovalyuta üzrə məsul şəxs də təyin edə biləcəyi və kripto ilə süni zəkanı birləşdirərək vahid bir texnologiya lideri təyin etmə ehtimalı müzakirə olunur.
Süni zəka üzrə məsul şəxsin ABŞ Senatının təsdiqinə ehtiyacı olmayacaq. Bu da təyin olunacaq şəxsin, idarəetmə məqsədlərinə daha sürətli və sərbəst şəkildə fokuslanmasına imkan yaradacaq.

With a month to go before he officially takes office, US President Donald Trump is reportedly considering appointing an AI chief to the White House. The role would be to coordinate federal AI policies and the government's use of the technology.
The appointment, which is intended to maintain the US's global leadership in AI, is said to work closely with billionaire Elon Musk, a close adviser to Trump. Musk, who owns an artificial intelligence company called xAI, is not expected to be directly appointed to the position, but is expected to play a key role in discussions about the technology's application.
The people who will head Trump's new **Department of Government Efficiency** (DOGE), Elon Musk and Vivek Ramaswamy, will be among the key figures who will also influence who will be in charge of AI.
In addition, there is talk that the White House could appoint a cryptocurrency chief, and create a single technology leader to combine crypto and AI.
The AI chief would not need to be confirmed by the US Senate. This would allow the appointee to focus more quickly and freely on their administration’s goals.