Trampın kripto layihəsi 30 dəqiqəyə 50% dəyər itirib
Trampın ailəsinə məxsus kriptovalyuta layihələri bazarda ciddi çətinliklərlə üzləşib. Dekabrın 2-də prezidentin oğlu Erik Trampa məxsus "American Bitcoin" şirkətinin səhmləri birja tarixində nadir rast gəlinən kəskin ucuzlaşma nümayiş etdirib. Cəmi 30 dəqiqə ərzində şirkətin səhm kotirovkaları 50 faizdən çox çöküb.
"Bloomberg" agentliyinin analizlərinə görə, problem təkcə bir şirkətlə məhdudlaşmır və Tramp ailəsinin adı ilə bağlı olan demək olar ki, bütün rəqəmsal aktivlər ilin əvvəlindən bəri dəyər itirməkdə davam edir. Belə ki, "American Bitcoin" layihəsi ilin əvvəlindən bəri bazar dəyərinin ümumilikdə 75 faizini itirib. Vəziyyət digər layihələrdə də ürəkaçan deyil. Prezident Tramp və oğullarının birbaşa təşəbbüsü ilə yaradılan "World Liberty Financial" tokeni sentyabr ayında əldə etdiyi maksimum qiymətdən sonra 51 faiz ucuzlaşıb. Ən böyük zərbəni isə Donald Tramp və həyat yoldaşı Melaniyaya aid olan "mem" tipli kriptovalyutalar alıb; bu aktivlər müvafiq olaraq 90 və 99 faiz dəyər itirərək demək olar ki, sıfırlanıb. Trampın oğullarına məxsus digər bir kripto şirkəti olan "Alt5 Stigma" da oxşar aqibəti yaşayaraq kapitallaşmasının 75 faizini itirib.
Bazardakı bu xaos fonunda Erik Tramp "X" sosial şəbəkəsi vasitəsilə investorlara müraciət edərək onları soyuqqanlı olmağa çağırıb. O, baş verən ani çöküşü şirkətin daxili problemləri ilə deyil, texniki səbəblərlə, xüsusilə də erkən investorların sahib olduqları səhm opsionlarını reallaşdıraraq qazanc götürmələri ilə izah edib. Erik Tramp layihəyə olan inamını vurğulayaraq, şəxsən özünə məxsus səhmləri satmadığını, dünyanın ən böyük kriptovalyuta şirkətlərindən birini yaratmaq hədəfinə fokuslandığını bildirib.

Trump’s crypto project loses 50% of its value in 30 minutes
Cryptocurrency projects associated with former President Trump’s family are facing significant challenges in the market. On December 2, shares of “American Bitcoin,” a company owned by Trump’s son Eric Trump, experienced a rare and sharp drop in stock market history. Within just 30 minutes, the company’s stock price plummeted by more than 50 percent.
According to analyses by Bloomberg, the problem is not limited to a single company—almost all digital assets associated with the Trump family have continued to lose value since the beginning of the year. For instance, the “American Bitcoin” project has lost approximately 75 percent of its market value since the start of the year. The situation is similarly concerning for other projects. The “World Liberty Financial” token, created under the direct initiative of President Trump and his sons, fell 51 percent from its peak price in September. The most severe losses were seen in “meme” cryptocurrencies owned by Donald Trump and his wife Melania, which lost 90 and 99 percent of their value respectively, effectively wiping them out. Another crypto company owned by Trump’s sons, “Alt5 Stigma,” also suffered a similar fate, losing 75 percent of its capitalization.
Amid this market chaos, Eric Trump addressed investors on the social media platform X, urging them to remain calm. He attributed the sudden crash not to internal company problems but to technical reasons, particularly early investors exercising their stock options to take profits. Eric Trump emphasized his continued confidence in the project, stating that he has not sold any of his own shares and remains focused on his goal of building one of the world’s largest cryptocurrency companies.