Turan Avropanın müəyyən ölkələrinə nağdsız pul köçürmələri xidmətinə başlayıb
Türkiyə vətəndaşlarına ölkələr arasında pul köçürmə imkanı verən yerli fintek Turan Almaniya, Avstriya, Fransa, Hollandiya və Macarıstandakı bütün banklara mobil tətbiqi vasitəsilə komissiyasız pul köçürmə xidmətini istifadəyə verib.
Avropa və Türkiyə dövlətləri arasında 100% rəqəmsal, təhlükəsiz pul köçürmə dəhlizləri qurmağı hədəfləyən startap, niş hədəf bazarında 400 mindən çox istifadəçiyə sahibdir. Cəmi 20 ay ərzində təxminən yarım milyon istifadəçi bazasına çatan startap ilk beynəlxalq pul köçürmə təşəbbüsünü 2023-cü ilin yanvarında Azərbaycanla edib. Elə həmin il istifadəçilərinə Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və KKTC-yə pul köçürmə xüsusiyyətini də təklif etdi.
PayPorter ilə əməkdaşlıqda pul köçürməsinin edilə biləcəyi ölkələr siyahısına Avropanı da əlavə edən tətbiq, Türküstan ilə Avropa arasında maliyyə körpüsü olmağı və türklərin ortaq qitələrarası maliyyə tətbiqinə çevrilməyi hədəfləyir.
Turan-ın təsisçisi və baş direktoru Özgür Bayraktar açıqlamasında: "21. əsrdə Türkiyə dövlətləri strateji mövqeyi, zəngin enerji ehtiyatları və möhkəm mədəni əlaqələri sayəsində mühim regional güc olmaq üçün öz potensiallarına çatacaqlar. Bu potensialı reallaşdırmaq üçün regional əməkdaşlığı gücləndirmək son dərəcə vacibdir. Türkiyə birliyi iqtisadi, maliyyə və kommersiya sahələrində birlik olmadan mümkün deyil. Burada bizim şüarımız Qaspirəli İsmayılın "Dildə, fikirdə, işdə Birlik" şeiridir. Əsas məqsədimiz, dünyada yaşadığı hər bir türkün, tətbiqimizə çataraq və "budur birlik"vizyonunun əlavə bir elementinə çevrilərək sərhədləri aşan maliyyə əməliyyatları edə bilməsini təmin etməkdir. Bu mənada bu gün Payporter ilə birgə həyata keçirdiyimiz Avropa kəşfimiz bizim üçün çox strateji əhəmiyyətə malikdir", - deyə o bildirib.
Avropa ekspansiyasına əlavə olaraq, Turan-ın United Payment ilə əməkdaşlığından başqa bir açıqlama gəldi. “United Payment”in Türkiyədə olduğu kimi Azərbaycanda da təmsilçisi kimi fəaliyyət göstərən Turan, 2024-cü ilin üçüncü rübündə iki ölkə arasında “cüzdandan cüzdana” pul köçürmə xüsusiyyətini tətbiq edəcəyini açıqlayıb.

Turan launches cashless money transfer service to certain countries of Europe
Local fintek Turan, which allows Turkish citizens to transfer money between countries, has launched a commission-free money transfer service through its mobile application to all banks in Germany, Austria, France, the Netherlands and Hungary.
The startup, which aims to build 100% digital, secure money transfer corridors between European and Turkish States, has more than 400 thousand users in its niche target market. The startup, which has reached almost half a million user bases in just 20 months, launched its first international money transfer initiative with Azerbaijan in January 2023. In the same year, it also offered its users the feature of transferring money to Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and the TRNC.
The application, which adds Europe to the list of countries where money transfer can be made in cooperation with PayPorter, aims to become a financial bridge between Turkestan and Europe and to become a joint intercontinental financial application of the Turks.
Turan founder and general director Özgür Bayraktar said: "21. in the century, Turkish States will reach their potential to become an important regional power due to their strategic position, Rich Energy Resources and strong cultural ties. To realize this potential, it is extremely important to strengthen regional cooperation. Turkish unity is impossible without unity in the economic, financial and commercial spheres. Our motto here is the poem "unity in Language, thought, work" by Gaspireli Ismail. Our main goal is to ensure that every Turk who lives in the world can make financial transactions that transcend borders by reaching our application and becoming an additional element of the vision of "here is unity". In this sense, our European discovery, which we are implementing together with Payporter today, is very strategic for us," he said.
In addition to European expansion, another statement came from Turan's cooperation with United Payment. Turan, which acts as a representative of United Payment in Azerbaijan as well as in Turkey, announced that it will introduce the”wallet-to-Wallet “Money Transfer feature between the two countries in the third quarter of 2024.