Turan Türkiyədən Uzcard və Humo-ya pul köçürməsinə imkan verən ilk pul kisəsi oldu
Turan Türkiyədən Özbəkistanın yerli kart sistemləri Uzcard və Humo-ya tamamilə rəqəmsal pul köçürməsinə başladığını elan edib.
Türkiyədə yaşayan türk soydaşlar üçün bir çox maliyyə əməliyyatını asanlaşdıran Turan, soydaşların öz ölkələrinə pul köçürmə prosesində yüksək komissiya faizlərinə son verməyə davam edir.
Ötən il eyni dövrlərdə Özbəkistan, Qırğızıstan, Qazaxıstan və Şimali Kiprə ad-soyadla pul köçürmə funksiyasını təqdim edən tətbiq, Azərbaycandan sonra Özbəkistanda da karta köçürmə funksiyası ilə pul köçürmə məhsullarının çeşidini genişləndirmiş oldu.
Türk dövlətləri arasında öz valyutaları ilə köçürmə missiyasında böyük bir addım atan şirkət, yaxın vaxtlarda Qırğızıstanda da eyni modeldə bir pul köçürmə dəhlizi açacaq.
Türk dövlətlərinə öz valyutalarında köçürmə imkanı yaradaraq həm xərcləri azaldır, həm də Türküstan coğrafiyasında dollarlaşmanın azalmasına töhfə verir.
Turan-ın Uzcard və Humo genişlənməsi ilə bağlı danışan Turan Qurucusu Özgür Bayraktar belə deyib: "Turan Azərbaycandan sonra ötən il bu dövrlərdə Özbəkistana ad-soyadla pul köçürmə funksiyasını istifadəçilərinə təqdim etmişdi. Köçürmə həcmləri olduqca qənaətbəxş olsa da, yeni pul köçürmə məhsulları hazırlayaraq soydaşlarımıza və ölkə iqtisadiyyatına daha çox töhfə vermək istəyirik. Bu səbəbdən Uzcard-a və Humo-ya Türk Lirəsindən SOM valyutasına hazırladığımız pul köçürmə məhsulumuz bizim üçün çox önəmli idi. Türk Dövlətlərinə öz valyutalarında köçürmə imkanı yaradaraq həm xərcləri azaldır, həm də ölkə iqtisadiyyatlarına töhfə veririk. Bu mənada iş ortağımız PayPorter-in dəstəyi və səyi çox dəyərlidir. Türkiyədə yaşayan türk soydaşlarımız üçün Türkiyənin ən böyük maliyyə texnologiyası qurumları bizi dəstəkləməyə davam edir," - deyə bildirib.
Turan-ın Uzcard və Humo genişlənməsi ilə bağlı danışan PayPorter Baş direktoru İzzet Metcan: "PayPorter olaraq, qlobal pul köçürmə şəbəkəmizi genişləndirmək və müştərilərimizə innovativ həllər təqdim etmək üçün daim çalışırıq. Turan mobil cüzdan ilə həyata keçirdiyimiz bu yeni əməkdaşlıq, Özbəkistandakı Uzcard və Humo istifadəçilərinə sürətli, təhlükəsiz və münasib qiymətə pul köçürmə xidmətini mümkün edəcək. Bu tərəfdaşlıq yalnız PayPorter-ın gücünü və çevikliyini deyil, eyni zamanda istifadəçi dostu həllər hazırlama mövzusundakı qərarlılığımızı da göstərir. Mobil cüzdanların gücünü və PayPorter-ın geniş müxbir şəbəkəsini bir araya gətirərək, müştərilərimizə hər zaman ən yaxşısını təqdim etməyi hədəfləyirik" - deyə bildirib.
2024-cü il ərzində Azərbaycanda yaşayan bütün istifadəçilərə Azərbaycana xüsusi bir cüzdan təqdim etməyi planlaşdıran tətbiq, Türkiyə-Azərbaycan arasında cüzdandan cüzdana pul köçürməsinə imkan yaratmaq üçün işlərinin son mərhələsində olduğunu bildirib.
Turan Texnologiya Anonim Şirkəti, 2023-cü ilin oktyabr ayında qurulmuş bir maliyyə texnologiyaları şirkəti olub, bütün Türk Dövlətlərində yaşayan istifadəçilərin yararlana biləcəyi yeni nəsil maliyyə tətbiqi olmaq məqsədilə fəaliyyətlərini davam etdirir. E-pul əməliyyatlarınız 6493 saylı Ödəmə və Qiymətli Kağızların Uzlaşdırılması Sistemləri, Ödəmə Xidmətləri və Elektron Pul Qurumları Haqqında Qanun çərçivəsində BDDK tərəfindən fəaliyyət icazəsi verilmiş və TCMB tərəfindən tənzimlənən Birləşik Ödəmə Xidmətləri və Elektron Pul A.Ş tərəfindən həyata keçirilir. Turan Texnologiya A.Ş, Birləşik Ödəmə Xidmətləri və Elektron Pul A.Ş-nin 8253430111 kodu ilə təmsilçi statusundadır.

Turan became the first wallet to allow money transfers from Turkey to Uzcard and Humo
Turan announced that it has started fully digital money transfer from Turkey to Uzbekistan's local card systems Uzcard and Humo.
Turan, which facilitates many financial transactions for Turkish compatriots living in Turkey, continues to put an end to high commission rates in the process of transferring money to their country of compatriots.
At the same time last year, the application, which introduced the function of money transfer by name to Uzbekistan, Kyrgyzstan, Kazakhstan and Northern Cyprus, expanded the range of money transfer products with the function of card transfer in Uzbekistan after Azerbaijan.
The company, which has taken a big step in the mission of transferring their currencies between the Turkish states, will soon open a money transfer corridor in the same model in Kyrgyzstan.
It reduces costs and contributes to the reduction of dollarization in Turkestan geography by creating the possibility of transfers in their currencies to the Turkish states.
Speaking about the expansion of Turan's Uzcard and Humo, Turan Founder Özgür Bayraktar said: "After Azerbaijan, last year around this time, Turan introduced the function of transferring money to Uzbekistan by name. Although the transfer volumes are quite satisfactory, by developing new money transfer products, we have developed new money transfer products for our compatriots and We want to contribute more to the country's economy. That's why our money transfer product from Turkish Lira to SOM was very important for us In this sense, the support and effort of our business partner PayPorter is very valuable. For our Turkish compatriots living in Turkey, the largest financial technology institutions in Turkey continue to support us," he said.
Speaking about Turan's Uzcard and Humo expansion, PayPorter CEO Izzet Metcan said: "As PayPorter, we are constantly working to expand our global money transfer network and provide innovative solutions to our customers. This new partnership with Turan mobile wallet will allow Uzcard and Humo users in Uzbekistan will enable a fast, secure and affordable money transfer service.This partnership not only demonstrates PayPorter's strength and flexibility, but also our commitment to developing user-friendly solutions.Bringing together the power of mobile wallets and PayPorter's extensive correspondent network, our customers we aim to present the best at the time," he said.
The application, which plans to provide a special wallet to Azerbaijan to all users living in Azerbaijan in 2024, said that it is in the final stage of its work to enable the transfer of money from wallet to wallet between Turkey and Azerbaijan.
Turan Technology Co., Ltd. is a financial technology company established in October 2023 and continues its activities to become a new generation financial application that can be used by users living in all Turkish States. Your e-money transactions are carried out by United Payment Services and Electronic Money JSC, licensed by BRSA and regulated by CBRT within the framework of the Law on Payment and Securities Reconciliation Systems, Payment Services and Electronic Money Institutions No. 6493. Turan Technology A.Ş. is a representative of United Payment Services and Electronic Money A.Ş. with code 8253430111.