16 Yanvar 2025 17:34
Bluesky X (keçmiş Twitter) ilə rəqabətdə ad çıxardıqdan sonra indi də Instagram-a rəqib olmağı hədəfləyir. Şirkət tezliklə istifadəyə veriləcək "Flashes" adlı yeni platformunu elan edib. Bu platform, Bluesky-ın AT protokolü üzərində qurulub və Sebastian Vogelsang tərəfindən hazırlanıb.
Flashes necə işləyir?
Bluesky və Flashes platformaları arasında qarşılıqlı inteqrasiya təmin ediləcək. Yəni Bluesky-da paylaşdığınız məzmun Flashes-də, Flashes-dəki paylaşımlar isə Bluesky-da görünəcək.
Sebastian Vogelsang-ın sözlərinə görə, Flashes Instagram-ın birbaşa surəti olmayacaq. Platforma istifadəçilərə maksimum 4 foto və ya 1 dəqiqəlik videolar paylaşmaq imkanı təqdim edəcək. Lakin Vogelsang qeyd edib ki, Flashes hələ Instagram qədər inkişaf etmiş funksiyalara malik olmayacaq.
Texnologiya dünyasında yeniliklər sürətlə davam edir, Flashes isə Instagram-a alternativ olaraq öz yerini tapmağa çalışır. Gələcək həftələrdə platformanın təqdim olunması gözlənilir.
Twitter Cek Dorsi tərəfindən qurulub. Platforma İlon Maska satıldıqdan sonra Cek Dorsi Bluesky adlı X-a bənzər platforma qurmuşdu. İndi də o "Flashe"i quracağını elan edib.

16 January 2025 17:34
After making a name for itself in competition with X (formerly Twitter), Bluesky is now aiming to compete with Instagram. The company has announced its new platform called "Flashes" that will be launched soon. This platform is built on Bluesky's AT protocol and was developed by Sebastian Vogelsang.
How does Flashes work?
There will be mutual integration between the Bluesky and Flashes platforms. That is, the content you share on Bluesky will appear on Flashes, and the posts on Flashes will appear on Bluesky.
According to Sebastian Vogelsang, Flashes will not be a direct copy of Instagram. The platform will offer users the opportunity to share a maximum of 4 photos or 1-minute videos. However, Vogelsang noted that Flashes will not yet have as advanced features as Instagram.
Innovations continue rapidly in the world of technology, and Flashes is trying to find its place as an alternative to Instagram. The platform is expected to be introduced in the coming weeks.