Elektrikli skuter və velosiped paylaşım xidməti göstərən Lime ilkin kütləvi səhmlərin yerləşdirilməsi (IPO) zamanı 174 milyon ABŞ dolları vəsait cəlb edib.
Şirkətin səhmləri IPO çərçivəsində 25 dollar qiymətlə satışa çıxarılıb. Səhmlər Nasdaq Global Select Market birjasında ticarətə 27 dollardan başlayıb və günü 26 dollar səviyyəsində başa vurub. Bununla da Lime-ın bazar dəyəri təxminən 1,66 milyard dollar olaraq qiymətləndirilib.
IPO zamanı Lime 6,68 milyon səhm satıb. Bununla yanaşı, şirkətin baş icraçı direktoru Wayne Ting, prezidenti Joseph Kraus, həmtəsisçisi Brad Bao və digər səhmdarlar ümumilikdə 276 731 səhm satıblar.
IPO-dan sonra Uber-in Lime-dakı payının 24%-dən 22%-ə enəcəyi gözlənilir. Qeyd edək ki, Lime-ın 2025-ci il gəlirlərinin 14,5%-i Uber tətbiqi üzərindən həyata keçirilən tərəfdaşlıq hesabına əldə olunub.
Şirkətin maliyyə göstəricilərinə əsasən, 2025-ci ildə gəlirlər 29,1% artaraq 886,7 milyon dollara çatıb. Bununla belə, xalis zərər ötən ildəki 33,9 milyon dollardan 59,3 milyon dollara yüksəlib.
Lime eyni zamanda ardıcıl üçüncü il müsbət sərbəst pul axını (free cash flow) əldə etdiyini açıqlayıb.
Şirkət IPO-dan əldə olunan vəsaiti əməliyyat fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsinə, bütün borclarının ödənilməsinə və mümkün satınalmalara yönəltməyi planlaşdırır. Maliyyə hesabatlarında növbəti 12 ay ərzində əhəmiyyətli kredit öhdəliklərinin vaxtının çatacağı da qeyd olunub.
Xatırladaq ki, Uber 2018-ci ildən etibarən Lime skuter və velosipedlərini öz tətbiqinə inteqrasiya edib və hazırda həm şirkətin distribütor tərəfdaşı, həm də səhmdarıdır.
Məlumata görə, IPO zamanı investor tələbi satışa çıxarılan səhmlərin sayını təxminən 6 dəfə üstələyib. Buna baxmayaraq, elektrikli skuter icarəsi sektoru hələ də tənzimləyici risklər və vaxtilə bazarda fəaliyyət göstərmiş Bird kimi şirkətlərin uğursuzluqlarının yaratdığı mənfi fonla üz-üzədir.

Lime, an electric scooter and bike-sharing service, raised $174 million in its initial public offering (IPO).
The company's shares were listed at $25 a share. The shares opened at $27 on the Nasdaq Global Select Market and closed at $26. This gave Lime a market value of about $1.66 billion.
Lime sold 6.68 million shares during the IPO. In addition, CEO Wayne Ting, President Joseph Kraus, co-founder Brad Bao and other shareholders sold a total of 276,731 shares.
Uber's stake in Lime is expected to drop from 24% to 22% after the IPO. It is worth noting that 14.5% of Lime's 2025 revenue will come from partnerships with Uber.
According to the company's financial indicators, revenues in 2025 increased by 29.1% to $ 886.7 million. However, net loss increased to $ 59.3 million from $ 33.9 million in the previous year.
Lime also announced that it has achieved positive free cash flow for the third consecutive year.
The company plans to direct the proceeds from the IPO to finance operating activities, pay down all its debt and make possible acquisitions. The financial statements also noted that significant credit obligations will come due in the next 12 months.
Recall that Uber has integrated Lime scooters and bicycles into its application since 2018 and is currently both a distribution partner and a shareholder of the company.
According to the information, during the IPO, investor demand exceeded the number of shares offered for sale by about 6 times. However, the electric scooter rental sector still faces regulatory risks and a negative backdrop created by the failures of companies like Bird, which once operated in the market.