Uber və May Mobility ABŞ-də robotaksi xidməti üçün əməkdaşlıq edir
Uber Technologies sürücüsüz nəqliyyat sahəsində fəaliyyət göstərən ABŞ mənşəli May Mobility startapı ilə əməkdaşlığa başlayacağını elan edib. Əməkdaşlıq çərçivəsində minlərlə sürücüsüz robotaksinin ABŞ-ın müxtəlif şəhərlərində istifadəyə verilməsi planlaşdırılır. İlk mərhələdə bu xidmətin 2025-ci ilin sonuna qədər Texas ştatının Arlington şəhərində işə salınacağı gözlənilir.
Bu addım Uber-in sürücüsüz avtomobil texnologiyası üzrə tərəfdaşlıqlar siyahısını daha da genişləndirir. Şirkət bu sahədə əsas rəqibləri olan Lyft və Tesla ilə ciddi rəqabət aparır.
Qeyd edək ki, Uber son illərdə Alphabet-ə məxsus Waymo şirkəti ilə əməkdaşlığını gücləndirib, eyni zamanda Çinin WeRide və Avride şirkətləri ilə də yeni müqavilələr imzalayıb. Bütün bu addımlar Uber-in robotaksi bazarında lider mövqeyini möhkəmləndirmək niyyətindən xəbər verir.
Tesla isə 2024-cü ilin oktyabrında Cybercab adlı sürücüsüz taksi konseptini təqdim edib. Şirkət bu modelin istehsalına 2026-cı ildə başlamalıdır. İlk xidmətin isə bu il Texas ştatının Austin şəhərində istifadəyə verilməsi planlaşdırılır.
Ekspertlər bildirirlər ki, sürücüsüz texnologiyaların tətbiqi mühəndislik və hüquqi sahədə ciddi çağırışlarla üz-üzədir. ABŞ hökuməti bu sahədə irəliləyişi təşviq etmək üçün bəzi təhlükəsizlik qaydalarına istisnalar tətbiq etsə də, eyni zamanda bütün hadisələrin hesabatlılığını tələb edir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində May Mobility-nin robotaksiləri ilkin mərhələdə təhlükəsizlik sürücüləri ilə birgə fəaliyyət göstərəcək. Gələcəkdə isə bu nəqliyyat vasitələrinin tam avtonom rejimə keçməsi planlaşdırılır.
May Mobility şirkəti Miçiqan ştatının Ann Arbor şəhərində yerləşir və Toyota, BMW kimi iri avtomobil istehsalçılarından bu günə qədər 380 milyon dollardan çox investisiya cəlb edib. Qeyd edək ki, şirkət 2021-ci ildən etibarən artıq Arlington şəhərində fəaliyyət göstərir. Hazırda əməkdaşlıq çərçivəsində benzin-elektrik hibrid mühərrikli Toyota Sienna modelləri istifadə ediləcək.
Xatırladaq ki, May Mobility ötən il Lyft ilə də oxşar əməkdaşlıq elan edərək Atlanta (Corciya) şəhərində sürücüsüz taksi xidmətini istifadəyə verməyi planlaşdırdığını açıqlamışdı.

Uber and May Mobility partner to launch robotaxi service in the U.S.
Uber Technologies has announced a new partnership with U.S.-based startup May Mobility, which specializes in autonomous transportation technologies. Under this collaboration, thousands of self-driving robotaxis are expected to be deployed in various cities across the United States. The service is scheduled to launch initially in Arlington, Texas, by the end of 2025.
This move further expands Uber’s list of partnerships in the autonomous vehicle sector, as the company continues to compete with major rivals such as Lyft and Tesla.
In recent years, Uber has strengthened its collaboration with Alphabet-owned Waymo and signed new agreements with Chinese companies WeRide and Avride. These strategic moves aim to solidify Uber’s position as a leader in the growing robotaxi market.
Tesla, on the other hand, unveiled its Cybercab robotaxi concept in October 2024. Production is expected to begin in 2026, with initial services planned for launch in Austin, Texas, later this year.
Experts caution that despite rapid progress, the development of self-driving technologies still faces significant engineering and legal challenges. While the U.S. federal government supports innovation by allowing some exemptions from safety regulations, it continues to enforce mandatory incident reporting.
As part of the Uber-May Mobility partnership, robotaxis will initially operate with safety drivers onboard. In the future, they are expected to transition to fully autonomous operations.
May Mobility is headquartered in Ann Arbor, Michigan, and has raised over $380 million in funding from major investors including Toyota and BMW. The company has been operating in Arlington since 2021. The vehicles used in the partnership will be Toyota Sienna hybrid minivans manufactured in the U.S.