Ukrayna Avropada ilk dəfə Starlink mobil internetini istifadəyə verəcək
Ukraynanın aparıcı mobil operatoru Kyivstar 2026-cı ilin ortalarında Starlink-in mobil peyk internet xidmətini istifadəyə verərək, ölkəni Avropada bu xidməti təqdim edən ilk dövlətə çevirəcək. Bu barədə Kyivstar-ın baş icraçı direktoru Oleksandr Komarov Reuters-ə bildirib.
2024-cü ilin sonuna planlaşdırılan ilkin mərhələdə isə Starlink vasitəsilə WhatsApp, Signal və digər OTT (over-the-top) mesajlaşma xidmətləri təqdim olunacaq. 2026-cı ilin ikinci rübündə isə peyk üzərindən mobil genişzolaqlı internet və səs xidmətlərinin təqdimatı gözlənilir.
Starlink xidməti SpaceX-in kommersiya peyk şəbəkəsi vasitəsilə birbaşa smartfonlara siqnal ötürür və xüsusi modemlərlə mobil şəbəkə kimi fəaliyyət göstərir. Bu texnologiya, xüsusilə müharibədən zərər görmüş Ukrayna kimi ölkələrdə telekommunikasiya infrastrukturunun etibarlılığını artırmaqda mühüm rol oynayır.
Kyivstar həmçinin ABŞ-nin NASDAQ birjasında qeydiyyatdan keçmək üçün işlərini davam etdirir və Komarov ilin üçüncü rübündə bu prosesin yekunlaşacağını gözləyir. Bu, müharibə dövründə ABŞ birjasında ilk Ukrayna şirkətinin qeydiyyatı kimi tarixə düşəcək.
Son vaxtlar Rusiya tərəfindən elektrik infrastrukturuna edilən hücumlara baxmayaraq, Kyivstar mobil və sabit rabitə xidmətlərini qaranlıq vaxtlarda belə 10 saatadək fasiləsiz təmin edə bilir.
Bu addım Ukraynanın telekommunikasiya sektorunun dayanıqlığını artırmaqla yanaşı, ölkənin beynəlxalq texnoloji arenada mövqeyini gücləndirəcək və müharibə şəraitində belə inkişafını davam etdirdiyini göstərir.

Ukraine to become first in Europe to launch Starlink mobile internet
Ukraine’s leading mobile operator, Kyivstar, is set to roll out Starlink mobile satellite internet services in mid-2026, making the country the first in Europe to offer such connectivity. The news was confirmed by Kyivstar CEO Oleksandr Komarov in an interview with Reuters.
The project’s initial phase, planned for the end of 2024, will enable over-the-top (OTT) messaging services like WhatsApp and Signal through Starlink’s infrastructure. Full mobile broadband and voice services via satellite are expected to launch in the second quarter of 2026.
Starlink, developed by Elon Musk’s SpaceX, uses a commercial satellite constellation to beam internet signals directly to smartphones via specialized modems that act like satellite-based cell towers. This technology plays a vital role in maintaining reliable communication infrastructure in war-affected regions like Ukraine.
Kyivstar is also moving forward with plans for a U.S. stock market listing on NASDAQ. Komarov stated that the listing is expected to be completed in the third quarter of this year, marking the first time a Ukrainian company will go public on a U.S. exchange during wartime.
Despite recent Russian attacks on Ukraine's energy infrastructure, Kyivstar has managed to maintain fixed and mobile services for up to 10 hours during blackouts, demonstrating improved resilience compared to 2022.
This development not only strengthens Ukraine's telecommunications sector but also signals the country’s continued progress and innovation, even amid ongoing conflict.