Vahid vergi bəyannaməsinin “SİMA İmza” ilə təqdim edilməsi mümkün oldu
AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC və Dövlət Vergi Xidmətinin birgə əməkdaşlığı sayəsində SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın İnternet Vergi İdarəsinə inteqrasiyası uğurla davam etdirilir.
Artıq sahibkarlar və hüquqi şəxslər üçün vahid vergi bəyannamələrinin göndərilməsi xidmətinə “SİMA İmza” ilə əlçatanlıq təmin olunub. Bununla da sahibkarların və təşkilatların dövlət büdcəsinə ödəməli olduqları bütün vergi öhdəliklərini vahid formada təqdim etməsi üçün nəzərdə tutulmuş rəsmi sənədin “SİMA İmza” ilə göndərilməsi mümkün olub. Qeyd edək ki, bu bəyannamə vasitəsilə vergi ödəyicisi öz fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlir və xərclər barədə məlumat verir və həmin məlumat əsasında ödəniləcək vergilər hesablanır.
Bu imkandan faydalanmaq üçün new.e-taxes.gov.az veb-saytında giriş üsulu kimi “SİMA İmza”nı seçmək və mobil tətbiq vasitəsilə təqdim edilən QR kodu “SİMA İmza” tətbiqində skan etmək kifayətdir.
Qeyd edək ki, hazırda vergi ödəyiciləri SİMA rəqəmsal imzanı ödənişsiz əldə etmək imkanına sahibdir. Bunun üçün “SİMA İmza” mobil tətbiqində qeydiyyatdan keçdikdən sonra fərdi sahibkar (hüquqi şəxs) imzasını əldə edərkən 6AYPULSUZ promokodunu daxil etmək kifayətdir. Qeydiyyatdan sonrakı 6 ay müddətində elektron imza üçün heç bir abunə haqqı tələb olunmayacaq.
“SİMA İmza”nın İnternet Vergi İdarəsinə inteqrasiyasına 2023-cü ildə başlanılıb və bu günədək 80-dən çox vergi xidmətinə əlçatanlıq təmin edilib.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” tərəfindən 2022-ci ildə yaradılıb. Hazırda “SİMA İmza” tətbiqinin endirilmə sayı 5 milyona yaxındır. Rəqəmsal imza əldə etmək üçün hər hansı xidmət məntəqəsinə getməyə və ya fiziki daşıyıcıya ehtiyac yoxdur. Olduğunuz yerdən “SİMA İmza” mobil tətbiqini smartfona yükləyib qeydiyyatdan keçə bilərsiniz.

It has become possible to submit a single tax return with "SIMA Signature"
Thanks to the joint cooperation of “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies, and the State Tax Service, the integration of the SIMA new generation digital signature into the Internet Tax Office is successfully continuing.
The service for sending unified tax declarations for entrepreneurs and legal entities has now been provided with “SIMA Signature”. Thus, it has become possible to send the official document intended for entrepreneurs and organizations to submit all tax obligations they must pay to the state budget in a unified form with “SIMA Signature”. It should be noted that through this declaration, the taxpayer provides information about the income and expenses received from his activities and the taxes to be paid are calculated based on this information.
To take advantage of this opportunity, it is enough to select “SIMA Signature” as the login method on the new.e-taxes.gov.az website and scan the QR code provided through the mobile application in the “SIMA Signature” application.
It should be noted that currently, taxpayers have the opportunity to obtain a SIMA digital signature free of charge. To do this, after registering in the “SIMA Signature” mobile application, it is enough to enter the 6AYPULSUZ promo code when obtaining the signature of an individual entrepreneur (legal entity). No subscription fee will be required for the electronic signature for 6 months after registration.
The integration of “SIMA Signature” with the Internet Tax Office began in 2023 and to date, more than 80 tax services have been provided.
SIMA new generation digital signature was created by “AzInTelecom”, one of the AZCON Holding companies, in 2022. Currently, the number of downloads of the “SIMA Signature” application is close to 5 million. There is no need to go to any service point or have a physical carrier to obtain a digital signature. You can download the “SIMA Signature” mobile application to your smartphone from wherever you are and register.