17 Dekabr 2025 11:38
İsrailin vençur kapital şirkəti Viola Ventures, yerli startap ekosistemini dəstəkləmək üçün ümumi dəyəri təxminən 250 milyon dollar olan iki yeni fond təsis etdiyini açıqlayıb.
Şirkətin planına əsasən, bu məbləğin 100 milyon dolları "Viola Conviction Fund I" adlı fond vasitəsilə mövcud portfel şirkətlərini dəstəkləməyə yönəldiləcək.
Yerdə qalan vəsait isə şirkətin sayca yeddinci əsas fondu olan "Viola Ventures VII" çərçivəsində idarə olunacaq. 2026-cı ilin əvvəlində tam fəaliyyətə başlaması gözlənilən bu fond, əsasən ilkin mərhələdə (Seed və A seriyası) olan startapları hədəfləyir. Şirkət bu fond vasitəsilə təxminən 20 yeni startapa investisiya yatırmağı planlaşdırır.
Viola Ventures-in prioritet sahələri sırasına şaquli və korporativ süni intellekt, AI infrastrukturu, fintek, kibertəhlükəsizlik, kvant texnologiyaları və müdafiə sənayesi daxildir. Bu təşəbbüs İsraildə yeni yaranan şirkətlərin sayının azaldığı bir dövrdə (son on ildə illik 1000-dən 2024-cü ildə 500-ə enib) texnologiya sektoruna canlanma gətirmək məqsədi daşıyır.

17 December 2025 11:38
Israeli venture capital company Viola Ventures has announced the creation of two new funds with a total value of approximately $250 million to support the local startup ecosystem.
According to the company’s plan, $100 million will be allocated through the Viola Conviction Fund I to support existing portfolio companies.
The remaining funds will be managed under Viola Ventures VII, the firm’s seventh main fund, which is expected to become fully operational in early 2026. This fund will primarily target early-stage startups (Seed and Series A), with plans to invest in approximately 20 new startups.
Viola Ventures’ priority sectors include vertical and corporate AI, AI infrastructure, fintech, cybersecurity, quantum technologies, and defense industry. This initiative aims to revitalize Israel’s tech sector at a time when the number of newly established companies has declined—from around 1,000 annually a decade ago to 500 in 2024.