Warner Bros. Discovery (WBD) şirkəti Paramount-Skydance tərəfindən irəli sürülən 108.4 milyard dollarlıq satınalma təklifini qəbul etməyib. İdarə Heyəti bəyan edib ki, bu təklif maliyyə baxımından kifayət qədər zəmanətli deyil və səhmdarlar üçün ciddi risklər daşıyır.
Tənzimləyici orqanlara təqdim edilən sənəddə qeyd olunur ki, Paramount tərəfi hər səhm üçün təklif etdiyi 30 dollarlıq ödənişin Ellison ailəsi tərəfindən tam zəmanət altına alındığı barədə səhmdarları "davamlı olaraq yanıltmağa çalışıb". İdarə Heyəti "Belə bir zəmanət yoxdur və heç vaxt da olmayıb" deyərək təklifin çoxsaylı risklər ehtiva etdiyini vurğulayıb.
Şirkət rəhbərliyi Paramount-un təklifini Netflix ilə imzalanan birləşmə sazişi ilə müqayisədə "daha zəif" adlandırıb. Qeyd olunub ki, Netflix-in hər səhm üçün təklif etdiyi 27.75 dollar, əlavə kapital maliyyələşməsinə ehtiyac duymayan, hüquqi cəhətdən məcburi və güclü borc öhdəlikləri ilə dəstəklənən real bir razılaşmadır.
Paramount tərəfi maliyyələşmənin "qüsursuz" olduğunu iddia etsə də, WBD rəhbərliyi Ellison ailəsindən heç bir rəsmi öhdəlik alınmadığını bildirib. Təklifin əsaslandığı "Lawrence J. Ellison Revocable Trust" fondu isə "naməlum və qeyri-şəffaf" bir qurum kimi xarakterizə edilib. İdarə Heyəti xəbərdarlıq edib ki, bu sövdələşmədən sonra şirkətin borc yükü riskli səviyyəyə çatacaq və sərbəst pul axını demək olar ki, qalmayacaq.
Warner Bros. Discovery-nin baş icraçı direktoru David Zaslav məsələyə sərt münasibət bildirib:
"Paramount tərəfi Larri Ellisonun razılaşmaya maliyyə dəstəyi verəcəyini desə də, biz Ellison ailəsindən belə bir təsdiq almadıq. Tam və şərtsiz maliyyə öhdəliyinin vacibliyini dəfələrlə vurğulasaq da, bunu sübut edə bilmədilər. Çox güman ki, bəhs etdikləri vəsait əslində mövcud deyildi".

Warner Bros. Discovery (WBD) has rejected a $108.4 billion acquisition proposal put forward by Paramount–Skydance, stating that the offer lacks sufficient financial guarantees and poses significant risks to shareholders.
In a filing submitted to regulators, WBD’s Board of Directors said that Paramount had “repeatedly attempted to mislead shareholders” by claiming that the proposed $30-per-share payment was fully guaranteed by the Ellison family. The board emphasized that no such guarantee exists and never has, highlighting the multiple risks associated with the proposal.
Company leadership described Paramount’s offer as weaker when compared to the merger agreement signed with Netflix. They noted that Netflix’s $27.75-per-share offer is a legally binding transaction, does not require additional capital financing, and is backed by strong debt commitments.
Although Paramount claimed that its financing was “flawless,” WBD management stated that no formal commitment had been received from the Ellison family. The deal’s supposed financial backing, the Lawrence J. Ellison Revocable Trust, was described as opaque and unclear. The board warned that completing such a transaction would push the company’s debt burden to risky levels and leave almost no free cash flow.
WBD Chief Executive Officer David Zaslav commented sharply on the issue:
“Paramount claimed that Larry Ellison would financially support the deal, yet we received no such confirmation from the Ellison family. We repeatedly stressed the need for a full and unconditional financial commitment, but they failed to demonstrate it. It is highly likely that the funds they referred to did not actually exist.”