Whatsapp-ın yeni funksiyası Azərbaycanlı mühəndis liderliyi ilə hazırlanıb
Whatsapp yeni funksiyası “Flows ”u təqdim edir. Bu funksiya istifadəçilərə proqramdan çıxmadan uçuşda yer seçmək,yemək sifariş etmək və ya görüş təyin etmək kimi tapşırıqları yerinə yetirməyə imkanı verəcək. Bu istifadəçilərə debet və kredit kartları və s. istifadə edərək birbaşa WhatsApp söhbətində alışı tamamlamağı asanlaşdırır.
Whatsapp-ın təqdim etdiyi bu yeni funksiyanın hazırlanması yer alan əsas şəxs həmyerlimiz Sabir Əlizadədir. Uzun müddətdir Meta (Whatsapp) şirkətində çalışan Sabir baş proqram mühəndisi vəzifəsində çalışır. Şirkətdə bu vaxta qədər müxtəlif layihələri icar edən Sabir hazırda Whatsapp-ın “Flows” layihəsinin texnologiya rəhbəridir. O son bir ildir bu layihə üzərində çalışırdı.
Sabir Əlizadə Tech.az açıqlama verib:
“WhatsApp Flows komanda ilə bir il ərzində işlədiyimiz bir layihə idi. Mən bu layihədə baş proqram mühəndisi olaraq texnologiya rəhbəri idim. Layihədə əsas bir neçə məqam üzərində çalışırdıq:
1. WhatsApp Flows-un işləyə biləcəyi yüksək miqyaslı, etibarlı və təhlükəsiz infrastrukturun qurulması
2. Flows üçün “Ödənişlər” sisteminə rəhbərlik
3. WhatsApp Flows-un Beta buraxılışına cavabdehlik
Hazırda Flows məhsulunun uzunmüddətli inkişafına cavabdehəm. Mövcud məhsullar var amma təəssüf ki, indi paylaşa bilmirəm. ”
Whatsapp-ın bu yeniliyi ilə qeyd etdiyimiz kimi alış-veriş və rezervasiyalar mümkün hala gəlir. Bu da tətbiqin “Super app” olmaq istədiyini göstərir.
Bununla bağlı “WhatsApp Flows-un arxasındakı fikir əslində “Super app”-dən başlamayıb. Son 2-3 il ərzində biz WhatsApp-da bizneslərə müştərilərə müxtəlif təcrübələr təqdim etməyə imkan verən müxtəlif məhsullar təqdim etdik. Bununla belə, hər bir biznesin öz spesifikasiyası, öz təcrübəsi və öz ünsiyyət tərzi olduğu üçün bu, inkişaf etdirilmə bilirdi. Sonra biz Biznesin öz təcrübələrini qura və WhatsApp-da işə sala biləcəyi bir platforma təqdim etmək qərarına gəldik. Şübhəsiz ki, bu, asan deyildi, çünki çoxlu iş və mürəkkəb problemlərin həlli tələb olunurdu, lakin nəticələr inanılmaz görünür.”  Sabir Əlizadə sözlərini deyib.
Şirkət Braziliya bankı Banco Pan, pərakəndə satış şirkəti MagaLu, Lenovo, Hindistan səyahət xidməti redBus, Hindistanda yerləşən SBI bankı və avtomobil satışı platforması Spinny kimi müəssisələrlə funksiyanı sınaqdan keçirdiyini açıqlayıb. Hazırda alış-veriş və e-ticarət Whatsapp-ın əsas diqqət yetirdiyi istiqamətlərdəndir.

The new function of Whatsapp was developed under the leadership of an Azerbaijani engineer
WhatsApp is introducing a new feature called "Flows." This feature will allow users to perform tasks such as selecting flights, ordering food, or scheduling meetings without leaving the app. It simplifies the process by allowing users to complete purchases directly within the WhatsApp chat using debit and credit cards, among other methods.
The key figure behind the development of this new feature introduced by WhatsApp is our compatriot, Sabir Alizade. Sabir has been working as a Lead Program Engineer at Meta (WhatsApp) for a long time. He is currently the Technology Lead for WhatsApp's "Flows" project, having worked on it for the past year.
Sabir Alizade provided an explanation to Tech.az:
"We worked on the WhatsApp Flows project with a team for a year. I served as the Technology Lead in this project. We focused on several key areas in the project:
1. Establishing a high-scale, reliable, and secure infrastructure for WhatsApp Flows to operate.
2. Guiding the "Payments" system for Flows.
3. Being responsible for the Beta release of WhatsApp Flows.
Currently, I am responsible for the long-term development of the Flows product. We have existing products, but unfortunately, I cannot share them at this time."
With this innovation by WhatsApp, shopping and reservations become possible within the app. This demonstrates the application's aspiration to become a "Super app."
Regarding this, the idea behind "WhatsApp Flows" didn't actually start with the concept of a "Super app." In the last 2-3 years, we introduced various products on WhatsApp that allowed businesses to provide different experiences to customers. However, because each business has its own specifications, experiences, and communication style, it could be customized. Then we decided to create a platform where businesses can build their own experiences and offer them on WhatsApp. It was undoubtedly not easy because it required solving many complex problems, but the results are remarkable.
The company has announced that it has tested this feature with businesses such as Banco Pan (a Brazilian bank), MagaLu (a retail sales company), Lenovo, redBus (a travel service in India), SBI bank (based in India), and Spinny (an automobile sales platform). Currently, shopping and e-commerce are among the main directions that WhatsApp is focusing on.