xAI Grok 3 modelinin API versiyasını istifadəyə verib
xAI şirkəti İlon Maskın rəhbərliyi ilə bu ilin fevral ayında təqdim etdiyi Grok 3 modelinin API versiyasını istifadəyə verdiyini elan edib. İstifadəçilərə həm Grok 3, həm də onun daha yüngül versiyası olan Grok 3 Mini təqdim olunur.
API (Application Programming Interface) – proqram təminatlarının bir-biri ilə əlaqə qurmasına imkan verən texnologiyadır. Grok 3 modeli məntiqi düşünmə, təhlil etmə və vizual məlumatları emal etmə bacarıqları ilə seçilir. Model, təbii dildə verilmiş suallara cavab vermək və sosial media platforması X-də (əvvəlki Twitter) müxtəlif funksiyaları dəstəkləmə imkanlarına malikdir.
xAI mart ayında X platformasını 33 milyard dollar dəyərində satın almaqla Grok modelini platformaya daha dərindən inteqrasiya etməyi qarşısına məqsəd qoyub. Şirkət bu modellər üçün ayrıca qiymət siyasəti tətbiq edir. Grok 3 modeli üçün 1 milyon giriş tokeninə görə 3 dollar, çıxış tokeninə görə isə 15 dollar müəyyən edilib. Sürətli versiyada bu qiymətlər 5 və 25 dollar arasında dəyişir. Daha münasib alternativ olan Grok 3 Mini isə giriş üçün 30 sent, çıxış üçün isə 50 sent qiymətindədir. Onun sürətli versiyası isə 60 sent və 4 dollar səviyyəsindədir.
xAI-ın təqdim etdiyi qiymətlər Anthropic şirkətinin Claude 3.5 Sonnet modeli ilə uyğun olsa da, Google-un Gemini 2.5 Pro modeli ilə müqayisədə daha yüksəkdir. İlkin test nəticələri Grok 3 modelinin performans baxımından Gemini 2.5 Pro-dan geri qaldığını göstərir.
Modelin API üzərindən dəstəklədiyi bağlam pəncərəsi də nəzərəçarpacaqdır. Teoridə 1 milyon token emal edə bildiyi iddia olunsa da, API versiyası yalnız 131.072 token (təxminən 97.500 söz) ilə məhdudlaşır.
Grok modelləri ilk gündən senzurasız və sərbəst cavablar verən süni intellekt olaraq tanıdılıb. Əvvəlki versiyalar istifadəçilərin istəyindən asılı olaraq kobud və sərt ifadələr təqdim edə bilsə də, bu sərbəstlik siyasət və sosial məsələlərdə qismən məhdud idi. Araşdırmalar göstərib ki, Grok modelləri sol yönümlü cavablar verməyə meyllidir. İlon Mask bu vəziyyəti modelin açıq veb məlumatları əsasında öyrədilməsi ilə əlaqələndirib və məqsədlərinin siyasi cəhətdən neytral süni intellekt hazırlamaq olduğunu bildirib. Grok 3 modelinin bu hədəfə nə dərəcədə yaxınlaşdığı isə hələ də dəqiq bilinmir.
xAI şirkəti hazırda aqressiv qiymət strategiyası və ideoloji mövqeyi ilə bazarda fərqlənməyə çalışır. Lakin texniki məhdudiyyətlər və rəqabətli mühit bu strategiyanın uğurunu sual altında qoyur.

xAI has released the API version of its Grok 3 model
The company xAI, led by Elon Musk, has announced the release of the API version of its Grok 3 model, which was first introduced in February. Users now have access to both the full Grok 3 model and its lighter version, Grok 3 Mini.
An API (Application Programming Interface) allows software programs to communicate with each other. Grok 3 is noted for its capabilities in logical reasoning, data analysis, and visual information processing. The model can respond to natural language queries and supports various functionalities on the X platform (formerly Twitter).
In March, xAI acquired the X platform for $33 billion, aiming to integrate the Grok model more deeply into the platform. The company has implemented a separate pricing policy for its models. For Grok 3, the cost is $3 per million input tokens and $15 per million output tokens. In the fast version, these prices range from $5 to $25. The more affordable Grok 3 Mini is priced at $0.30 for input and $0.50 for output. Its fast version is set at $0.60 and $4 respectively.
While xAI’s pricing is comparable to that of Anthropic’s Claude 3.5 Sonnet model, it is higher than Google’s Gemini 2.5 Pro. Initial testing results indicate that Grok 3 falls behind Gemini 2.5 Pro in terms of performance.
The model’s context window via the API is also notable. Although it is claimed that Grok 3 can process up to 1 million tokens, the API version is currently limited to 131,072 tokens (approximately 97,500 words).
From the beginning, Grok models have been presented as uncensored and free-thinking AI systems. Earlier versions could deliver blunt or harsh responses upon user request, though this freedom was somewhat restricted on political and social topics. Research has shown that Grok models tend to lean left in their responses. Elon Musk attributes this to the training data coming from open web sources and claims that the ultimate goal is to develop politically neutral AI. However, it remains unclear how close Grok 3 has come to achieving this goal.
Currently, xAI is trying to distinguish itself in the market through aggressive pricing strategies and a bold ideological stance. However, technical limitations and intense competition may challenge the success of this approach.