xAI yüzlərlə işçisini ixtisar etdi
"Business Insider" nəşrinin məlumatına görə, xAI məlumatların təsnifatı ilə məşğul olan komandadan ən azı 500 nəfəri işdən azad edib. İşçilərə cümə günü elektron poçt vasitəsilə bu barədə məlumat verilib.
İşdən çıxarılan bu şəxslər "ümumi süni intellekt təlimatçıları" kimi tanınan komandanın üzvləri idi. Onların əsas vəzifəsi xam məlumatları emal edərək "Grok"un dünyanı daha yaxşı anlamasına kömək etmək idi.
Şirkət, müqavilə müddətinin sonuna qədər və ya ən geci 30 noyabra qədər işçilərin maaşlarının ödəniləcəyini bildirsə də, ixtisar xəbərindən dərhal sonra onların şirkət sistemlərinə girişi məhdudlaşdırılıb.
Bu ixtisarlar, şirkətin strateji addımları ilə bağlı bəzi suallar doğurur. Belə ki, xAI bu ixtisarlara dair şərhlərə cavab olaraq sosial şəbəkədəki paylaşımına istinad edib. Həmin paylaşımda şirkətin digər sahələrə işçi qəbulunu davam etdirdiyi və mütəxəssis süni intellekt təlimatçılarının sayını 10 dəfə artırmağı planlaşdırdığı qeyd olunur.
Bu hadisə, həmçinin şirkətin maliyyə direktoru Mayk Liberatorun cəmi bir neçə ay işlədikdən sonra iyul ayında vəzifəsindən ayrılmasından sonra baş verib. Bu barədə ilk məlumat "Wall Street Journal" tərəfindən yayılmışdı.

xAI lays off hundreds of employees
According to Business Insider, xAI has laid off at least 500 employees from its data labeling team. Staff were informed of the layoffs via email on Friday.
The affected employees were part of the team known as “general AI trainers,” whose main role was to process raw data to help Grok better understand the world.
The company stated that employees would continue to receive their salaries until the end of their contracts, or at the latest until November 30, but their access to company systems was immediately restricted following the layoff announcement.
These layoffs raise questions about the company’s strategic direction. In response to comments about the cuts, xAI referred to a post on its social media, noting that it continues to hire in other areas and plans to increase the number of expert AI trainers tenfold.
The incident comes shortly after the company’s Chief Financial Officer, Mike Liberatore, left his position in July after only a few months on the job. The first report of his departure was published by The Wall Street Journal.