Xarici startapa investisiya qoymaq üçün hesabdan xarici valyutada köçürmələrə icazə verilib
Azərbaycan Mərkəzi Bankı xarici startapa investisiya qoymaq üçün bank hesabından xarici valyutada köçürmələrə icazə verib.
Tech.az xəbər verir ki, AMB-nin sədri Taleh Kazımov “Azərbaycan Respublikasının rezidentlərinin xarici valyutada, habelə qeyri-rezidentlərin milli və xarici valyutada əməliyyatlarının aparılması Qaydaları”nda dəyişikliklər edilməsi barədə 12 sentyabr 2024-cü il tarixdə qərar imzalayıb.
Qaydaya edilən dəyişikliyə əsasən, Azərbaycandan kənarda startapların nizamnamə kapitalında gələcək iştirak payının (səhmin) əldə edilməsi məqsədilə investisiyaların qoyulması (SAFE (simple agreement for future equity) müqavilələri) üzrə köçürmələr müvafiq investisiya obyekti ilə investor arasında bağlanmış müqavilə təqdim edilməklə və bir investor tərəfindən təqvim ili ərzində cəmi məbləği 100 000 ABŞ dollarından çox olmamaqla aparılmasına icazə verilib.

Foreign currency transfers from the account to invest in a foreign startup are allowed
The Central Bank of Azerbaijan has allowed foreign currency transfers from a bank account to invest in a foreign start-up.
Tech.az reports that CBA Chairman Taleh Kazimov signed a decision on September 12, 2024 on making changes to the "Rules for transactions of residents of the Republic of Azerbaijan in foreign currency, as well as non-residents in national and foreign currency".
According to the change in the regulation, transfers for investments (SAFE (simple agreement for future equity) contracts) for the purpose of obtaining a future participation share (share) in the authorized capital of start-ups outside of Azerbaijan must be submitted by submitting an agreement concluded between the relevant investment object and the investor and by an investor in a calendar year the total amount not exceeding 100,000 US dollars was allowed.