Yeni Rusiya əskinaslarına QR kod əlavə edilib
Oktyabrın 16-da Rusiyada 1000 və 5000 rubl nominalında modernləşdirilmiş əskinaslar dövriyyəyə buraxılacaq, Rusiya Bankının mətbuat xidməti məlumat yayıb. Əskinaslar rəng palitrasını saxlayıb - firuzəyi rəng sxemi 1000 rubl, qırmızı rəng isə 5000 rubl üçün qalıb. Eyni zamanda, əskinaslarda artıq Mərkəzi Bankın internet səhifəsinə aparan QR kodu var.
Qoşnak müəssisəsinin (həmçinin mühafizəli əskinas kağızı istehsal edən və mühafizə texnologiyalarını inkişaf etdirən) mətbuat xidməti bildirir ki, yenilənmiş əskinasların yaradılması üçün 22 patentlə qorunan mülkiyyət texnologiyalarından istifadə edilib.
Əvvəlki nəsil əskinaslarla müqayisədə, yenilənmiş versiyalar mühafizə kompleksini əhəmiyyətli dərəcədə yenidən dizayn edib, indi ən yüksək texnologiyalı və etibarlı funksiyaları özündə cəmləşdirir, onları xüsusi avadanlıq olmadan yoxlamaq indi asan və saxtasını hazırlamaq isə

A QR code has been added to the new Russian banknotes
Modernized 1000 and 5000 ruble banknotes will be put into circulation in Russia on October 16, the press service of the Bank of Russia reported. The banknotes have retained their color palette - the turquoise color scheme remains for 1,000 rubles, and the red color remains for 5,000 rubles. At the same time, the banknotes already have a QR code that leads to the website of the Central Bank.
The press service of the Goshnak enterprise (which also produces security banknote paper and develops security technologies) says that proprietary technologies protected by 22 patents were used to create the updated banknotes.
Compared to the previous generation of banknotes, the updated versions have significantly redesigned the security complex, now include the most high-tech and reliable functions, and are now easy to verify and counterfeit without special equipment.