2025-ci ildə fintex sahəsinə qlobal investisiyalar 27% artıb
2025-ci ildə fintex (maliyyə texnologiyaları) sahəsinə qlobal investisiyalar 27% artaraq 51,8 milyard dollara çatıb. Bu barədə Crunchbase məlumat yayıb. Göstərici 2021–2022-ci illərin rekord səviyyələrindən aşağı olsa da, investorlar həmin dövrdəki “anomallıq” səviyyəsinə qayıtmaq niyyətində deyillər.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2024-cü ildə fintex-startaplar 40,8 milyard dollar investisiya cəlb etmişdi. Bununla belə, bu məbləğlər də pik dövrlərlə müqayisədə xeyli aşağıdır: 2021-ci ildə investisiyalar 141,6 milyard dollar, 2022-ci ildə isə 90,2 milyard dollar təşkil etmişdi.
Eyni zamanda, bağlanan sövdələşmələrin sayı azalıb. 2025-ci ildə ümumilikdə 3457 investisiya razılaşması qeydə alınıb ki, bu da 2024-cü ildəki 4486 sövdələşmə ilə müqayisədə 23% azdır. Buna baxmayaraq, ayrı-ayrı investisiyaların həcmi daha böyük olub.
İlin ən iri sövdələşmələri sırasında Nyu-York Fond Birjasının sahibinin Polymarket platformasına 2 milyard dollar yatırımı, Abu-Dabi hakimiyyətinə məxsus MGX fondunun Binance-ə 2 milyard dollar investisiyası, eləcə də proqnoz bazarı xidməti Kalshi-yə 1 milyard dollar yatırımı yer alıb.
Crunchbase-in sorğusunda iştirak edən investorların fikrincə, 2021 və 2022-ci illər investisiya baxımından “anomaliya” idi. Bunun əsas səbəbi Covid-19 pandemiyasından sonra bazarların sürətli bərpası olub. 2025-ci ildə maraq yenidən artsa da, dünyada davam edən qeyri-müəyyənlik fonunda investorlar startaplara daha seçici yanaşmağa başlayıblar.
Investorlar hesab edirlər ki, 2021–2022-ci illərdəki yüksək temp və ajiotaja qayıtmaq arzuolunan deyil. Əgər həmin dövrdə investisiyalar əsasən rəqəmsallaşmaya kütləvi maraq səbəbilə edilirdisə, indi əsas diqqət startapların keyfiyyətinə və ideyalarının unikal olmasına yönəlib.

Global investments in fintech to increase by 27% in 2025
Global investments in the fintech (financial technology) sector increased by 27% in 2025, reaching $51.8 billion, according to Crunchbase. Although the figure is below the record levels of 2021-2022, investors do not intend to return to the “anomaly” level of that period.
For comparison, in 2024, fintech startups attracted $40.8 billion in investments. However, these amounts are also significantly lower than in peak periods: in 2021, investments amounted to $141.6 billion, and in 2022 - $90.2 billion.
At the same time, the number of deals closed has decreased. In total, 3,457 investment agreements were registered in 2025, which is 23% less than in 2024, when 4,486 deals were made. However, the volume of individual investments was larger.
The largest deals of the year included a $2 billion investment in the Polymarket platform by the owner of the New York Stock Exchange, a $2 billion investment in Binance by the Abu Dhabi government’s MGX fund, as well as a $1 billion investment in the prediction market service Kalshi.
According to investors surveyed by Crunchbase, 2021 and 2022 were “anomalies” in terms of investment. The main reason for this was the rapid recovery of markets after the Covid-19 pandemic. Although interest increased again in 2025, against the backdrop of ongoing uncertainty in the world, investors began to approach startups more selectively.
Investors believe that a return to the high pace and excitement of 2021–2022 is undesirable. If at that time investments were made mainly due to mass interest in digitalization, now the main focus is on the quality of startups and the uniqueness of their ideas.