Müharibə ilə bağlı narazılıq fonunda istifadəçilər ChatGPT-ni kütləvi silirlər
ABŞ-da ChatGPT mobil tətbiqinin silinməsi fevralın 28-də günbəgün müqayisədə 295% artıb. Sensor Tower məlumatına görə, bu sıçrayış OpenAI-ın ABŞ Müdafiə Nazirliyi ilə əməkdaşlıq xəbərlərindən sonra baş verib. Son 30 gündə tətbiqin orta gündəlik silinmə göstəricisi cəmi 9% idi.
Eyni vaxtda rəqib Claude tətbiqinin ABŞ yükləmələri artıb. Anthropic Müdafiə Nazirliyi ilə əməkdaşlıqdan imtina etdiyini açıqladıqdan sonra yükləmələr fevralın 27-də 37%, 28-də isə 51% yüksəlib.
ChatGPT-nin ABŞ yükləmələri şənbə günü 13%, bazar günü isə daha 5% azalıb. Bu fonda Claude ABŞ App Store-da birinci yerə yüksəlib. Bundan başqa, ChatGPT üçün 1 ulduzlu rəylər 775% artıb, 5 ulduzlu rəylər isə 50% azalıb. Digər analitik platforma – Appfigures – da oxşar dinamikanı təsdiqləyib.

In the US, ChatGPT mobile app uninstalls increased by 295% day-on-day on February 28. According to Sensor Tower, this jump occurred after the news of OpenAI’s partnership with the US Department of Defense. The app’s average daily uninstall rate over the past 30 days was just 9%.
At the same time, US downloads of its rival app Claude increased. After Anthropic announced that it was abandoning its partnership with the US Department of Defense, downloads increased by 37% on February 27 and 51% on February 28.
ChatGPT’s US downloads fell by 13% on Saturday and another 5% on Sunday. Against this background, Claude rose to first place in the US App Store. In addition, 1-star reviews for ChatGPT increased by 775%, while 5-star reviews decreased by 50%. Another analytics platform, Appfigures, confirmed similar dynamics.