Bulvar İdarəsi İT sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürüb
“Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Azərbaycan Prezidentinin 718 nömrəli Fərmanının icrası davam etdirilir.
Fərmanın icrası çərçivəsində daha bir dövlət qurumu - Dənizkənarı Bulvar İdarəsi informasiya sistemləri və ehtiyatlarını qismən “Hökumət buludu”na köçürüb. İdarə İT sistemlərini “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Əsas Data Mərkəzinə yerləşdirib. “AzInTelecom” tərəfindən quruma Virtual server – IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) xidməti təqdim olunub. Bununla da qurum kritik sistemlərin yüksək əlçatanlığına nail olub.
“Hökumət buludu” layihəsi AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən icra edilir. Layihə çərçivəsində dövlət qurumlarının İT sistemlərinin “AzInTelecom” MMC-yə məxsus data mərkəzlərinə tam və ya qismən miqrasiyası həyata keçirilir. Miqrasiya nəticəsində qurumların İT xərcləri azalır, informasiya sistemləri ölkə daxilində – vahid mərkəzdə saxlanılır, 24/7 rejimində monitorinq olunur.

Boulevard Administration migrates IT systems to the "Government Cloud"
The implementation of the Decree No. 718 of the President of Azerbaijan “On the establishment of the “Government Cloud” (G-cloud) and measures in the field of providing “cloud” services” continues.
Within the framework of the implementation of the decree, another state institution - the Seaside Boulevard Department - partially transferred its information systems and resources to the “Government Cloud”. The department placed its IT systems in the Baku Main Data Center owned by “AzInTelecom” LLC. “AzInTelecom” provided the institution with a Virtual server - IaaS (Infrastructure-as-a-Service) service. Thus, the institution achieved high availability of critical systems.
The “Government Cloud” project is being implemented by “AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies. Within the framework of the project, full or partial migration of IT systems of state institutions to data centers owned by “AzInTelecom” LLC is being carried out. As a result of the migration, IT expenses of institutions are reduced, information systems are stored in a single center within the country, and monitored 24/7.
“AzInTelecom” LLC It is the first organization in the South Caucasus region to obtain the "TIER III" certificate, which sets international standards for "cloud" services.