01 Noyabr 2023 12:10
Dünyanın ən böyük kovorkinq şəbəkəsi olan WeWork gələn həftənin əvvəlində iflas elan etməyi planlaşdırır. Bu barədə WSJ məlumat yayıb. SoftBank Group tərəfindən dəstəklənən şirkət böyük borc yığını və böyük itkilərlə mübarizə aparır.
Bu il şirkətin səhmlərinin dəyəri 96% azalıb. 2 oktyabr 2023-cü ildə WeWork öz istiqrazlarının sahiblərinə faiz ödənişlərini edə bilməyib. Bu, şirkətin ödəniş etməli olduğu 30 günlük güzəşt dövrünün başlanmasına səbəb olub. Bu şərtə əməl edilmədiyi halda defolt hesab olunacaq. Şirkətin əsas dəstəkçisi SoftBank-dır.
WSJ-nin istinad etdiyi maliyyə hesabatlarına görə, şirkət 2023-cü ilin birinci yarısında 530 milyon dollar xərcləyib. İyun ayına olan məlumata görə, onun hesablarında təxminən 205 milyon dollar nağd pul qalıb.
WeWork 2010-cu ildə Adam Nyuman tərəfindən təsis edilib və bütün dünyada kovorkinq məkanları şəbəkəsini inkişaf etdirir. 2019-cu ildə Nyuman investorların şikayətlərindən sonra şirkətin rəhbəri vəzifəsini tərk etməli olmuşdu. Biznes modelinin həyat qabiliyyətinə dair şübhələri səbəbindən WeWork-un dəyəri 47 milyard dollardan 20-30 milyard dollara düşdü və yanlız 2021-ci ildə birjaya çıxa bildi.
İnvesitisiyalar hesabına təyyarə aldığı üzə çıxmasına baxmayaraq 2022-ci ilin avqustunda təsisçi Adam Nyuman Andreessen Horowitz fondundan (a16z) təxminən 350 milyon dollar investisiya almağı bacarmışdı.

01 November 2023 12:10
WeWork, the world's largest co-working network, plans to file for bankruptcy early next week. This was reported by WSJ. The company, backed by SoftBank Group, is struggling with a huge debt pile and huge losses.
This year, the value of the company's shares has fallen by 96%. On October 2, 2023, WeWork defaulted on interest payments to its bondholders. This triggered a 30-day grace period during which the company must pay. Failure to comply with this condition will constitute a default. The main supporter of the company is SoftBank.
According to financial reports cited by the WSJ, the company spent $530 million in the first half of 2023. As of June, it had about $205 million in cash left in its accounts.
WeWork was founded by Adam Newman in 2010 and develops a network of coworking spaces around the world. In 2019, Newman had to step down as the head of the company after complaints from investors. Due to doubts about the viability of the business model, WeWork's value fell from $47 billion to $20-30 billion, and it was only able to go public in 2021.
In August 2022, founder Adam Newman managed to get an investment of about $350 million from the Andreessen Horowitz fund (a16z), despite the fact that he bought the plane with investments.