Gənc Dahilər — Sİ Dünyasını Yeni Nəsil Qurur
Süni intellekt artıq gələcəyin texnologiyası deyil — bu günün reallığıdır. Və bu reallığın qurucuları arasında, yaşı cəmi 16 və ya 18 olan gənclər getdikcə daha çox yer almağa başlayıblar. Bir zamanlar texnologiya nəhənglərinə daxil olmaq üçün illərlə təcrübə, akademik dərəcələr və korporativ pillələr lazım olduğu düşünülürdü. İndi isə bir fikri olan, onu kodlayan və gerçəkləşdirən gənclər bu reallığı dəyişir.
Notion-un həmtəsisçisi Ivan Zhao-nun dünən etdiyi paylaşım bunu əyani şəkildə göstərdi. O qeyd etdi ki, keçən ay 18 yaşlı biri, ötən həftə isə 16 yaşlı bir gənc Notion-un süni intellekt komandasında işə başlayıb. “Yeni nəsil süni intellekti formalaşdırmaq üçün icazə gözləmir — onlar artıq onu qururlar”, — deyə Zhao yazır. Bu, təkcə bir istisna deyil, artıq formalaşan yeni bir tendensiyadır.
Eyni zamanda, süni intellekt dünyasında böyük səs-küy doğuran hadisələrdən biri də Meta-nın 24 yaşlı mühəndis Matt Deitke-yə verdiyi 250 milyon dollarlıq iş təklifi oldu. Deitke əvvəlcə 125 milyon dolları rədd etsə də, Mark Zuckerberglə görüşdən sonra ikiqat təklifi qəbul etdi. Bu hadisə göstərir ki, texnologiya nəhəngləri üçün indi əsas kriteriya yaş deyil, potensial və bacarıqdır.
Başqa nümunələr də bu mənzərəni gücləndirir. Aidan Gomez 28 yaşında olmasına baxmayaraq, Transformer arxitekturasının həmtəsisçilərindən biri kimi artıq öz startapı Cohere ilə süni intellekt sahəsində liderlərdəndir.
Alexandr Wang 27 yaşında Scale AI staratpını idarə edir və ABŞ Müdafiə Nazirliyi də daxil olmaqla bir çox qurum onun xidmətlərindən istifadə edir. Meta Scale AI startapının 49% payını əldə etmək üçün 14.3 milyard dollar ödəyib.
Demi Guo və Ethan Perez kimi adlar da gənc yaşlarında generativ AI və təhlükəsiz süni intellekt sahələrində dünya səviyyəli layihələrə rəhbərlik edirlər.
Bütün bu nümunələr eyni həqiqəti təsdiqləyir: yeni nəsil artıq süni intellekt sahəsində passiv izləyici deyil. Onlar bu texnologiyanın formalaşdırıcı qüvvəsinə çevriliblər. Gələcək artıq onların əlindədir. Və onlar bu gələcəyi təkcə xəyal etmirlər — onu kodlayır, test edir və istifadəyə verirlər.

Young Geniuses — A New Generation Is Building the AI World
Artificial intelligence is no longer the technology of the future — it’s the reality of today. And among the founders of this reality, young people who are only 16 or 18 years old are increasingly taking their place. Once upon a time, it was thought that years of experience, academic degrees, and corporate ranks were needed to enter the tech giants. Now, young people who have an idea, code it, and make it a reality are changing this reality.
A post by Notion co-founder Ivan Zhao yesterday clearly demonstrated this. He noted that last month, an 18-year-old and last week, a 16-year-old joined Notion’s AI team. “The next generation of AI is not waiting for permission to shape it — they are already building it,” Zhao writes. This is not just an exception, but a new trend that is already taking shape.
At the same time, one of the events that caused a lot of noise in the world of AI was Meta’s $250 million job offer to 24-year-old engineer Matt Deitke. Deitke initially rejected the $125 million offer, but after a meeting with Mark Zuckerberg, he accepted a double offer. This incident shows that the main criterion for technology giants is no longer age, but potential and skills.
Other examples reinforce this picture. Aidan Gomez, despite being 28 years old, is already one of the leaders in the field of artificial intelligence with his startup Cohere, as one of the co-founders of Transformer Architecture.
Alexandr Wang, 27, runs the startup Scale AI, and many agencies, including the US Department of Defense, use his services. Meta paid $14.3 billion to acquire a 49% stake in the startup Scale AI.
Names like Demi Guo and Ethan Perez are also leading world-class projects in the fields of generative AI and safe artificial intelligence at a young age.
All these examples confirm the same truth: the new generation is no longer passive observers in the field of artificial intelligence. They have become a formative force in this technology. The future is already in their hands. And they don't just dream about this future — they code it, test it, and deploy it.